Кламер БГ - Бизнес новини: Депутати поправиха "проспаната" поправка резервът от горива да е само в България

Депутати поправиха "проспаната" поправка резервът от горива да е само в България

Бизнес

|
Ср, 25 Окт 2023г. 18:36ч.
Депутати поправиха "проспаната" поправка резервът от горива да е само в България

Депутати поправиха

След като преди няма и две седмици се оказа, че депутатите са приели задължение 90-дневните резерви от горива да може да се съхраняват само в България, в сряда на извънредно заседание на парламентарната енергийна комисия беше поправена "проспаната", по думите на председателя й Делян Добрев, промяна. Според него това ще увеличи монопола на "Лукойл", тъй като компанията държи около 85-90 процента от данъчните складове за горива.

Според влезлите в сила на 13 октомври поправки всички съхранявани в страни от Европейския съюз горива трябва да се върнат у нас. Дотогава имаше възможност до 50 процента от тези резерви да може да се държа извън страната. Така и засега не е ясно по чие предложение е приета отмяната на тази опция, която навремето бе мотивирана именно с разбиването на монопола на "Лукойл" при данъчните складове.

"Изискването за 100 процента съхранение в запасите в страната, не е по директива", заяви вносителят на спешната промяна Делян Добрев от ГЕРБ по време на заседанието. Той обясни още, че сега приетото незнайно как решение има действие със задна дата, защото периодът на съхранение на резервите е едногодишен, но от 1 юли и сегашният вече е започнал.

По този начин ретроактивно се кара бизнесът да промени модела, по който да съхранява горива и да го прави от 1 юли със задна дата, като 100 процента от съхранените горива да са в страната, аргументира Добрев внесената от него поправка, която да върне старото положение за съхранени на до 50 процента в чужбина.

Той дори предлага от 1 юли 2024 г. да се позволи на търговците на горива да могат да съхраняват до 70 процента от запасите си извън България, както позволяват европейските изисквания.

"Смятаме, че това ще насърчи конкуренцията в сектора и ще доведе по-добри цени на горивата в бензиностанциите", каза Добрев.

Той предложи също така драстично завишаване на глобите, които може да се налага на държател на данъчен склад, който откаже достъп до тях. В момента санкцията за това е от 500 лева до 2000 лв., а неведнъж дистрибутори на горива са се оплаквали от "Лукойл", че им отказва съхранение на бензин и дизел в техните бази. Комисията за защита на конкуренцията също неведнъж е правила проверки за това и е излизала с препоръки за подобряване достъпа до данъчните складове.

Искането на Добрев е санкцията за отказ на достъп до данъчен склад да се наказва между 1 и 2 млн. лв., а при повторно нарушение да се отнема лицензът на държателя му и да се глобява между 3 и 5 млн. лв.

Драгомир Стойнев от "БСП за България" каза, че предложението е добро и групата му ще го подкрепи. Той се поинтересува защо този текст въобще е бил приет от Народното събрание, но отговор не получи.

Според Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната - Демократична България" обаче трябва да се отдели повече време за решаването на тези проблеми, а не да се пришпорва. Той смята, че съхранението на всички задължителни запаси само в страната ще увеличи сигурността в България, особено при войните, които се водят в момента. Според Делян Добрев обаче това означава ограничаване на конкуренцията на вътрешния пазар.

Станислав Анастасов от ДПС заяви, че депутатите са били подведени за приетата преди поправка и призова сегашните промени да се приемат, "за да не се крепят руските интереси".

С което бе дадена заявка, че разглеждането на насроченото за петък извънредно заседание на парламента сега одобрените в комисия на първо четене текстове ще послужат за размяна на нови обвинения по линия на дейността на бургаската рафинерия "Нефтохим", притежавана от "Лукойл".

mediapool.bg