Въведената неотдавна такса за внос и транзит на руски газ през България няма да се отрази негативно на европейските потребители. Тя ще засегне единствено печалбите на „Газпром“. Това увери премиерът Николай Денков посланиците на държавите от Европейския съюз на среща в сряда, в която са участвали и министрите на външните работи Мария Габриел, на финансите Асен Василев и на енергетиката Румен Радев.
Енергийната вноска от 20 евро за всеки внесен у нас или пренесен през територията ни мегаватчас руски газ е в сила от 13 октомври 2023 г. Операторите на преносната и на газоразпределителната мрежи трябва да декларират тези количества весечно и за плащат сумите до 14 число на следващия месец.
Сърбия и Унгария вече възроптаха срещу таксата, като обясниха, че това ще оскъпи доставяния им руски газ, но това бе опровергано от редица експерти и дори и представители на бизнеса в тези страни, припомнили, че в договорите си "Газпром" доставя на цени на граница. Според тях единствено "Газпром" ще е засегнатата страна, но президентът Румен Радев изрази опасения, че "Булгартрансгаз" може да не успее да събира тази такса от руската компания и ще фалира.
"ЕС не трябва да е зависим от руския газ. Не е допустимо с парите на европейските данъкоплатци да се финансира войната на Русия срещу Украйна", заяви отново Денков. Той припомни, че през последните години е свършена много работа, за да може Европа да получава газ от различни източници.
Ден след визитата си във Виена министър-председателят отново изтъкна пред дипломатите от ЕС аргументите за приемането на България в Шенгенското пространство.
"Ако не е необходимо да пазим границите между България и Гърция и България и Румъния, страната ни ще насочи много повече усилия и ресурс към границите ни с Турция и Сърбия", каза той, цитиран от правителствената пресслужба. Премиерът изрази надежда, че през декември на редовното заседание на Европейския съвет ще бъде взето правилното решение в полза на българските и европейските граждани и бизнес.
Министър-председателят обърна внимание, че страната ни е постигнала голям напредък в областта на върховенството на правото и това се отчита от нашите партньори и от Европейската комисия.
По време на разговора са били обсъдени и други важни теми като войната в Украйна, ситуацията в Близкия Изток, миграцията, конкурентоспособността на ЕС и други въпроси, които са в дневния ред на предстоящото през тази седмица заседание на Европейския съвет.
mediapool.bg