"Еврохолд България" АД и "Евроинс Иншурънс Груп" ЕАД (ЕИГ) официално информираха правителството на Румъния за намерението си да заведат международно арбитражно дело, с което да защитят инвестицията на холдинга в Румъния в случай, че сегашният спор по казуса с "Евроинс Румъния" не бъде разрешен бързо и ако групата не бъде надлежно обезщетена за претърпените загуби. Искът ще бъде за минимум 500 млн. евро, съобщи "Еврохолд България".
Холдингът вече изпрати "уведомление за спор" (Notice of Dispute) на румънската държава. Това е е първата официална стъпка за стартиране на международна арбитражна процедура по силата на споразумение за защита на инвестициите, подписано между правителствата на България и Румъния.
"Ако не постигнем приемливо споразумение в разумен срок, ще защитим инвестицията си чрез международен арбитраж", казва Тодор Данаилов, изпълнителен директор на "Евроинс Иншурънс Груп".
Двете компании предприемат тези мерки след решението на румънския регулатор на застрахователния пазар ASF от 17 март за отнемане на лиценза на "Евроинс Румъния".
Действията на румънския финансов надзор се отличават с множество явни нарушения на редица норми на правото на ЕС, по-конкретно на рамката "Платежоспособност II", въведена от всички страни-членки с цел осигуряване на стабилна законодателна рамка и последователни надзорни практики в застрахователния сектор на територията на целия съюз, посочват от българското дружество.
Споделената вече оценка на "Еврохолд" е, че решението на ASF е самоволно, дискриминационно и представлява незаконна експроприация (изземане на частни активи от държавата, бел. ред.), което е брутално нарушение на международното право, пише в съобщението.
В резултат на това действие на румънския регулатор се стигна до процедура по несъстоятелност на "Евроинс Румъния", с което беше нанесен удар върху бизнеса на застрахователната група в северната ни съседка, посочват от "Еврохолд".
Преди да се стигне до арбитражна процедура, страните в инвестиционния спор имат възможност да стигнат до решение чрез преговори. Ако такова споразумение не бъде постигнато, "Еврохолд" и ЕИГ имат готовност да започнат международен инвестиционен арбитраж срещу румънското правителство.
mediapool.bg