Кламер БГ - Бизнес новини: Ваучери за саниране и гаранции по кредити за самоучастие обмисля правителството

Ваучери за саниране и гаранции по кредити за самоучастие обмисля правителството

Бизнес

|
Вт, 24 Окт 2023г. 18:03ч.
Ваучери за саниране и гаранции по кредити за самоучастие обмисля правителството

Много хора продължават да смятат, че санирането трябва да е напълно безплатно, сн. БГНЕС

Правителството обмисля предоставянето на гаранции за кредитиране на граждани, които искат да участват в следващата схема за безвъзмездно субсидиране с 80 процента на санирането на жилищни сгради. Също така е възможно да се предоставят ваучери за покриването на 20-процентното самоучастие за социално слабите хора в панелки, които не могат да заделят средствата и така биха възпрепятствали всички останали от възможност да обновят жилищната сграда.

Това стана ясно по време на дискусия във вторник за санирането на жилищните сгради и развитието на енергийната ефективност, в която участваха екоминистърът Юлиян Попов, зам.-министърът на регионалното развитие Ангелина Бонева, Иван Велков, член на управата на Българската стопанска камара и други експерти.

Късметлиите от първото раздаване на европари ще са ясни скоро

След изборите ще бъдат обявени късметлиите, които ще получат изцяло безвъзмездно финансиране от европейския Механизъм за възстановяване и устойчивост за саниране на жилищата им, потвърдиха представителите на регионалното ведомство.

В първата схема за 100 процента субсидиране кандидатстват 3068 проекта, но наличното финансиране ще стигне едва за около 700 сгради, а други 200 ще имат този шанс по втората схема, при която обаче собствениците на имоти трябва да платят 20 процента от стойността на проекта.

Ангелина Бонева коментира, че вероятно някои от сдруженията на етажната собственост се надяват на промяна при втората схема и подпомагането също да е 100 процента, но по думите й няма шанс за това.

Самоучастието - между 3000 и 6000 лв.

Правителството обаче работи сериозно по изготвянето на механизми, които да осигурят средства за самоучастието на гражданите, които искат да се възползват от 80-те процента субсидия.

Според сегашните анализи необходимата сума за това е между 3000 и 6000 лв. на жилище, според различните типове многофамилни сгради, каза представителят на БСК Иван Велков. Според него това не е много голяма сума, защото след това стойността на имота се увеличава многократно, а се очаква банките да се включат в кредитен механизъм.

Обсъжда се гаранционна схема за целеви кредити от търговските банки по подобие на тази, вече налична за програмата за индивидуалните ВЕИ инсталации, посочи пред форума Бонева.

Още по темата:

Санирани "соларни" панелки – възможно е и без да се вадят лични пари на момента

Тя отбеляза, че най-иновативният подход е прилагане на ESCO схема, при която санирането се кредитира от специални компании, а след това собствениците в сградата изплащат разходите през гарантираните от фирмата спестявания в резултата на енергийното обновяване.

Възможно е и финансиране от Националния фонд за декарбонизация, като дори и в момента имаме достатъчно възможности – Фонд ФЛАГ, ББР, Фонд на фондовете – и ще направим всичко възможно, за да ги използваме, допълни зам.-министърката на регионалното развитие.

Хората са собственици, отговорността е тяхна, не на държавата

Тя каза още, че се обсъжда предоставянето на ваучери, които да покриват самоучастието на живеещи в многофамилни сгради, за да не възпрепятстват те останалите собственици на имоти за санирането.

"Не е естествено да очакваме 100-процентово финансиране на проектите за саниране, нормалните стойности са 20-25% и ние неминуемо ще се движим в тази посока", коментира и екоминистърът. "Ние възприемаме, че сградното обновяване е нещо, което държавата дължи на индивида, а това е много грешна постановка. Сградното обновяване има много допълнителни ползи, като трябва да се изработи механизъм, който да оценява колко реално ще спечели конкретният потребител на средствата, каза още Юлиян Попов. Според него трябва да бъде забранено частичното саниране на сградите, защото вместо да носи ползи нанася щети

"Сградното обновяване трябва да е неделима част от интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата. Ние продължаваме да настояваме за прозрачност при разработването на този ключов за държавата и обществото инструмент", отбеляза Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект.

Дискусията обърна сериозно внимание и на проблема с чистотата на въздуха, който, по думите на екоминистъра, продължава да бъде основен приоритет и следва да бъде много по-сериозно обвързан с политиките за сградно обновяване и намаляване на енергийната бедност. Програмите за подмяна на остарелите отоплителни уреди в най-замърсените градове продължават, а нов проект, финансиран от глобалния Clean Air Fund, ще даде допълнителна финансова аргументация за замяната на печките със съвременни термопомпени инсталации, допълни Попов.

mediapool.bg