Учени от Селскостопанска академия са с повдигнати обвинения за подозрения, че са подменили почвени проби, за да се изградят фотоволтаици в плодородна земя. Обвиненията са повдигнати на председателя на академията инж. Мартин Банов и на зам.-шефката на Институтат по почвознание Венета Кръстева, предаде БНТ.
Предполага се, че двамата са променяли пробите на земята, за да докажат, че тя не става за земеделска и е от по-ниска категория. В момента, от 13 октомври тази годи, в Закона за опазване на земеделските земи е заложена тотална забрана за изграждането им в масиви от 1 до 5-а категория, т.е. в най-плодородните ниви. Подозренията са, че именно такова плодородна земя с фалшиви проби е изкарана бедна на хумус и неподходяща за земеделски нужди, т.е. 6-а и по-висока категория.
Преди поправките в закона, т.е. преди 13 октомври тази година изграждането на фотоволтаици бе разрешено само в земи от 7 до 10 категория. Най-вероятно и пробите на почвата по повдигнатите обвинения касаят казус от преди поправките в закона.
От изнесената информация от БНТ не става ясно дали шефът на акедемията и зам.-шефката на Института по почвознание само са променили пробите на почвата или участват и в самите проекти за фотоволтаиците. Най-вероятно обаче става въпрос само за потенциално разминаване с пробите.
По-рано БНТ съобщи, че Антикорупционната комисия, прокуратурата и МВР разследват схема за придобиване на висококачествени земеделски земи и изкарване на разрешителни за строеж на ВЕИ върху тях.
Преди десетина дни президентът Румен Радев сезира Конституционния съд заради измененията в Закона за опазване на земеделските земи, засягащи именно новите правила за изграждане на фотоволтаици. Текстовете бяха гласувани от парламента като част от законите, задължителни за получаване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост. След приемането им отпадна тежката и доста скъпа процедура по смяна на предназначението на земеделска земя преди изграждане на т.нар. "агрофотоволтаици", които не пречат на използването на нивата, върху която са построени. Именно това е и идеята на депутатите - че земята ще продължи да с еползва за земеделски нужди.
Според Радев обаче това е в нарушение на Конституцията, тъй като в основния закон на земеделската земя ѝ е придаден особен статут и тя е защитена.
Едновременно с това проект за изграждане на соларен парк в Бургаско бе спрян, след като областният управител Пламен Янев спря решение на общинския съвет в Средец за промяна в общия устройствен план, с която за парка се дават над 8 хил. декара.
mediapool.bg