Общият съд на Европейския съюз отмени наложената през 2018 г. от Европейската комисия санкция за над 77 млн. евро срещу "Българския енергиен холдинг" и дъщерните му дружества – доставчика на газ "Булгаргаз" и газовия оператор "Булгартрансгаз", заради злоупотреба с монопол и възпрепятстване на конкуренцията на българския пазар. Това съобщиха от "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" в сряда.
До глобата се стигна след сигнал до Брюксел от "Овергаз" заради отказван достъп на дружеството до българската газова инфраструктура и газохранилището в Чирен в периода от 30 юли 2010 г. до 1 януари 2015 г.
То обаче беше обжалвано от санкционираните компании през 2019 г., които отказаха да платят, но внесоха обезпечение по глобата. Сега тя е отменена на първа инстанция, но решението може да се обжалва "само по правни въпроси в срок от два
месеца и десет дни, считано от съобщаването му".
Според съда липсва нарушение, но също така на глобените дружества е било нарушено правото на защита в хода на разследването. В решението се констатира, че ЕК не е доказала, че поведението на "Булгаргаз" е препятствало достъп на трети лица до румънския газопровод, използван от дружеството за доставки на газ до България.
Отбелязва се, че поради липсата на алтернатива, румънският газопровод е представлявал абсолютно необходима инфраструктура за преноса на руски газ към България и макар "Булгаргаз" да не е негов собственик, а такъв да е "Булгартрансгаз", държавният доставчик е разполагал с изключителен достъп до него, което е довело до господстващо положение. Не това обаче е причината за трудностите на трети лица, които са искали достъп до капацитета на това съоръжение за да внасят руски газ в България през него., посочва се в съобщението на съда.
"Така всички нередности, които хипотетично е възможно да е допуснало "Булгартрансгаз във връзка с газопреносната мрежа и с газохранилището в Чирен, не могат да представляват нарушение на правилата на конкуренция на Съюза, тъй като нито едно предприятие не е могло да навлезе на българския пазар на газ, без достъп до румънския газопровод", пише още в него.
"Днешното решение на Съда на ЕС е още едно потвърждение, че "Булгартрансгаз" е осигурил всички необходими условия за предоставяне на прозрачен и недискриминационен достъп на трети лица, както до газопреносната мрежа на България, така и до съоръжението за съхранение на природен газ в хранилището "Чирен", коментира изпълнителният директор на компанията Владимир Малинов.
В момента операторът има сключени над 80 договора за достъп и пренос с ползватели на газопреносната мрежа и 15 договора за достъп и съхранение на природен газ, сключени с ползватели на ПГХ "Чирен", допълва той.
mediapool.bg