Кламер БГ - Бизнес новини: АЕЖ: Министерствата не могат произволно да ограничават достъпа на журналисти

АЕЖ: Министерствата не могат произволно да ограничават достъпа на журналисти

Бизнес

|
Четв, 22 Юни 2023г. 17:48ч.
АЕЖ: Министерствата не могат произволно да ограничават достъпа на журналисти

Стефан Антонов остана пред портала на МФ, докато вътре течеше брифинг на Асен Василев. Снимка: фейсбук профил

Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ) разкритикува в позиция в четвъртък решението на Министерството на финансите (МФ) да не допусне до пресконференцията си за бюджета дългогодишния финансов журналист Стефан Антонов. Той остана пред портала на министерството и не успя да зададе въпроса си на министър Асен Василев за планираното прехвърляне на дирекцията за съдебна защита на България по международни арбитражни дела в Министерството на правосъдието, което под риск дела срещу България за милиардни обезщетения.

На въпрос на Mediapool към министър Асен Василев дали смята да допуска до брифингите на министерството професионално работещите журналисти, Василев отговори: "Тук се допускат колеги, които са свързани с финансова тематика. Помолил съм пресцентъра да направи акредитация на тези колеги".

Според АЕЖ подобен избирателен подход не е правилен.

"Държавните институции нямат право да ограничават произволно достъпа на журналисти до отворени пресконференции. Във вторник дългогодишният финансов журналист Стефан Антонов не е бил допуснат до пресконференция на министерството на финансите, за която изглежда, че са били изпратени покани само до избрани медии", посочва АЕЖ.

Според организацията вместо политиците да преценяват по свое усмотрение кой е журналист и кой не, е по-добре в началото на публично събитие да обяват накратко правила и само ако някой не се съобрази с тези правила, да бъде молен да напусне. Например, в началото на пресконференцията може да се посочи кога ще е времето за въпроси, по колко въпроса може да зададе всеки и каква ще е поредността.

"Политиците дължат на обществото отговори, а журналистите са онези, които задават въпросите от името на своята аудитория. Затова, както сме отбелязвали и преди, общуването с медии, не може да бъде заменено с излъчване на живо в социалните мрежи, не трябва да бъде заменено и от интервюта само пред удобни медии и/или с предварително уговорени въпроси", пише още в позицията.

АЕЖ все пак подчертава, че журналистите също имат свои отговорности и са длъжни да съблюдават етичните стандарти в професията.

Според журналистическата асоциация не е подходящо решението на Василев да се въведе акредитация само за репортери от съответния ресор. Масова практика е журналисти да покриват повече от един ресор или да се заместват. Също така има медии, които не могат да си позволят да имат специализация по ресори и техни представители работят по разнообразни теми, припомня асоциацията.

"Ако въвеждат правила за акредитация, тези правила трябва да създават усещането за обективност и равнопоставеност. Те биха могли да включват задължения за спазване на Етичния кодекс, за прозрачност на собствеността и т.н. Не могат да включват обаче критерий като "обективност", тъй като в една демократична държава не изпълнителната власт прави оценка на обективността на една или друга медия. Това, разбира се, не означава, че държавата няма ангажименти в борбата с дезинформацията и антидемократичната пропаганда, но е много важно в тези процеси да се използват подходящи инструменти, които да не позволяват обвинения в цензура или опит за заглушаване на критични гласове", изтъква още АЕЖ.

mediapool.bg