Вече повече от 6 месеца кметът на София Йорданка Фандъкова не подписва допълнителното споразумение към договора между общината и дружеството "Софийска вода", с което се удължава срокът на концесията на столичната ВиК система.
Причината е притеснителното, по думите на Фандъкова, становище на Комисията за енергийно и водно регулиране, което поставя под съмнение основния аргумент за продължаването на концесията с още 8 години и 4 месеца или до февруари 2034 г. Пред Mediapool Фандъкова потвърди, че не е подписала анекса към договора именно по тази причина.
Въпросното становище на енергийния регулатор беше оповестено, след като Столичният общински съвет вече беше гласувал удължаването на концесията, която иначе изтича през 2025 г. То няма правни последици и не е задължително за общината, но въпреки това поставя под съмнение дали е нарушен икономическият баланс от концесията. Именно икономическият дисбаланс т.е. невъзможността на концесионера да изплати инвестициите си до 2025 г. заради решенията на енергийния регулатор, определящи цените на услугите му, беше и основният аргумент за продължаването на договора със "Софийска вода".
Фандъкова ще вземе решение какво да прави по казуса в зависимост от изхода на дело, което "Софийска вода" води срещу КЕВР по друго нейно решение. Към момента обаче не изглежда общината да има друг полезен ход освен подписването на анекса и удължаването на концесията.
Решението на общинския съвет
Концесията на "Софийска вода" трябваше да приключи през 2025 г., а общината трябваше да вземе решение дали да обяви нова процедура за избор на честен мениджмънт, или сама да стопанисва ВиК активите. През 2019 г. кметът Йорданка Фандъкова се обяви против продължаването на договора. Към момента обаче тя подкрепя решението за продължаване на отношенията със "Софийска вода". То беше взето набързо и без особени обсъждания в края на ноемвир 2022 г.
Мотивът за удължаването на концесията с максималния възможен срок по закон беше, че е нарушен икономическият баланс на концесията. Това означава, че приходите на дружеството, които зависят от цената на водата, не покриват в достатъчна степен инвестициите. Това твърдение се аргументира с финансов анализ, направен от самата "Софийска вода" и одитиран от "международна одиторска фирма". Според него, ако концесията приключи през 2025 г., цената на водата трябва да скочи драстично, за да се избият инвестициите на частния оператор или пък той да предяви финансови претенции към Столичната община.
След дъжд качулка
След решението на общинарите, продкрепено от ГЕРБ и "Патриоти за София", КЕВР излезе със становище по казуса. В него се твърди, че икономическият баланс на концесията не е нарушен, както твърдят от "Софийска вода". ВиК операторът се позовава на решения на енергийния регулатор, които намаляват процента на възвращаемост на капитала на акционера. Според сега действащия концесионен договор тази възвращаемост е 17%. В неподписаното от Фандъкова удължаване на концесията този процент е намален на 13.
От Столичния общински съвет коментираха, че въпросносто становище на КЕВР няма правни последици и не би трябвало да попречи на удължаването на концесията. То обаче спира кмета да подпише анекса.
Съдебен спор
По неофициална информация Фандъкова чака изхода от дело, заведено от "Софийска вода" срещу решението на КЕВР за намаляване на възвращаемостта на капитала й на около 8 на сто. То е от 2021 г. и е цитирано от енергийниа регулатор като аргумент в полза на становището, че няма основание за удължаване на ВиК концесията.
В момента делото е във финалната си фаза. На първа инстанция е спечелено от ВиК оператора, а съдът се аргументира с това, че КЕВР не е мотивирала решението си и то трябва да бъде разгледано наново, като се вземат предвид и аргументите на "Софийска вода".
Има ли полезен ход
Възможно е решението за съдбата на концесионния договор да остане висящо и да трябва да се взима от следващия кмет. Сигурното е, че това няма да е Фандъкова, която няма да се кандидатира за пореден мандат.
Към момента обаче не изглежда общината да има друг полезен ход в ситуацията. Концесията на "Софийска вода" изтича през 2025 г. Ако анексът за удължаване не бъде подписан, общината или трябва скоростно да организира нова концесионна процедура, или да си вземе обратно ВиК активите и да ги управлява сама.
При първия сценарий има голяма вероятност изборът на нов коцесионер да не се случи до края на договора със "Софийска вода", тъй като такива процедури обикновено вървят с обжалвания на всяка стъпка, което може да ги бави и с години.
При втория вариант има опасност общината да си създаде ново мегадружество като затъналото в дългове "Топлофикация София", което не може да управлява ефективно.
И в двата случая огромните активи, които в момента управлява "Софийска вода", трябва да бъдат описани и предадени обратно на местната власт, а това само по себе си също е труден и дълъг процес.
Съществува и риск при нова концесионна процедури общината да не успее да привлече опитен инвеститор от ранга на френската "Веолия", която в момента е собственик на "Софийска вода".
mediapool.bg