Кламер БГ - Бизнес новини: България ще пробва да договори по-гъвкави условия с БОТАШ

България ще пробва да договори по-гъвкави условия с БОТАШ

Бизнес

|
Пет, 23 Юни 2023г. 15:09ч.
България ще пробва да договори по-гъвкави условия с БОТАШ

Терминалът

Сключеното в първите дни на 2023 г. споразумение между българската газова компания "Булгаргаз" и турската БОТАШ в качеството й на оператор на газова инфраструктура за резервиране на 1.85 млрд. куб. м годишно не ощетява българската държава и обществения интерес. Въпреки това Министерството на енергетиката смята, че има условия, които могат да бъдат предоговорени в полза на "Булгаргаз". Това са обемите и гъвкавостта на таксите, но срокът на договора, който е до 2036 г., надали ще е сред тях, макар да беше определен от министъра на енергетиката Румен Радев като "смущаващо дълъг". Прекратяване на споразумението обаче би имало доста тежка цена и такова няма да се предприема, стана ясно от отговорите на Радев в парламента в петък на въпроси на БСП.

Сключването на договор по споразумението предстои

От "Булгаргаз" уточниха пред Mediapool, че предстои сключването на търговски договор с БОТАШ, по чиито условия ще се водят конкретни преговори. Вероятно точно в тези преговори ще се прави опит за промяна на принципно фиксираните в споразумението параметри на количества и цени.

Темата със споразумението излезе на дневен ред, след като миналата седмица в медийното пространство изтече информация от споразумението между двете компании и ведомството предприе проверка.

Сега Радев потвърди думите на предшественика си Росен Христов, че "Булгаргаз" плаща цената на газа, която е договорила със съответния доставчик да осигури на турски терминал за регазификация на втечнен газ. Тази цена се плаща още при разтоварването на количествата, а при физическата им доставка на точката на свързаност между българската и турската газови системи – Странджа-Малкочлар, се плаща таксата за регазификация и транзит до българска територия.

Няма ощетяване на българския интерес

"Това е моделът. При него няма ощетяване на интереса", заяви Радев. Той също отбеляза, че "Булгаргаз" има ясен контрол на произхода на природния газ чрез сертификатите, които директно получава от търговеца, от когото купува синьото гориво. БОТАШ е само транзитьор.

Така се е случило с доставката през април, каза министърът.

Тогава на терминала на Мраморно море "Ереглиси" бе разтоварен танкер от американската "Шанийр" за "Булгаргаз". От държавното дружество обясниха преди седмица пред Mediapool, че физически у нас са постъпили само част от този втечнен газ, останалите количества са на съхранение в Турция. Ползването на тамошните газохранилища и доставка на пазените там обеми по поискване на "Булгаргаз" също е част от споразумението, казаха от компанията.

Заради грифа "търговска тайна", с който е обезпечено споразумението, министърът заяви, че не може да съобщи нищо конкретно от него.

Той обаче коментира, че не вижда основателни причини за толкова бързото му договаряне между Коледа и Нова година и сключване. "Прибързаността не е добра база за постигане на оптимални параметри. Понякога и с най-чисти помисли в условията на прибързаност се допускат и грешки", посочи Радев.

Все пак има какво да се подобри

Турция е стратегически партньор за България, но трябва да имаме коректни отношения, което означава двустранно изгоден начин на работа, заяви още той. Все пак призна, че при дългосрочен договор транзитната такса обикновено е доста по-ниска от тази, която би се постигнала без подобен контракт.

Когато има ангажименти, те са обвързващи, отговори министърът на енергетиката на въпрос има ли възможност да се прекрати или промени това споразумение. По думите му обаче в документа има известна свобода и затова има надежда за постигане на по-добри условия за "Булгаргаз" във вече започналите разговори с БОТАШ по темата.

От БСП и ГЕРБ изразиха притеснения какво ще се случи, ако газовото потребление у нас намалее и няма нужда от количества синьо гориво, за каквито "Булгаргаз" е договорил капацитет за транзит и ще трябва да плаща такси за това, независимо дали пренася или не суровина.

В момента България има дългосрочен договор за доставка на 1 млрд. куб. м годишно газ от Азербайджан, а за още 1 млрд. куб. м има резервиран капацитет на бъдещия терминал в Александруполис. За запълването на тези обеми "Булгаргаз" обяви търгове за целия десетгодишен период на запазените обеми, но все още не са обявени официално кои ще са доставчиците за тях. С договорените от бившия министър Росен Христов капацитети за 1.85 млрд. куб. м годишно на турски терминали до 2036 г. общите обеми надхвърлят потреблението на страната, което се движи около 3 млрд. куб. м.

Проблем ли е да получаваме газ над потреблението

Народният представител от парламентарната група на "ГЕРБ-СДС" Делян Добрев попита какво ще стане, ако консумацията на природен газ в страната намалее до 2 млрд. куб. метра годишно, защото може да се окаже, че ще плащаме за повече от 3 млрд. куб. метра при положение, че не са ни нужни. Според Добрев при подобно положение всички разходи ще се прехвърлят върху по-ниската консумация, което означава, че цената на природния газ в страната при тази хипотеза ще се увеличи значително.

Борислав Гуцанов от "БСП за България" също обърна внимание на това и изрази притеснение от таксата, която се плаща независимо дали се пренася газ.

Тя обаче е валидна за всички газови оператори, обясниха преди време от "Булгаргаз" и изразиха увереност, че ще успеят да осигурят всички количества газ по договорените с БОТАШ капацитети.

Още преди подписването на споразумението служебният министър Росен Христов обясни, че идеята на договарянето на повече от необходимите обеми за страната е с цел търговия и износ на количества.

"Булгаргаз" още миналата година поиска регистрация за търговия на газовите борси в Гърция, Румъния и Словакия. Освен това се работи по разширяването на газохранилището в Чирен с още 500 млн. куб. м, което означава, че при достатъчно добър мениджмънт "Булгаргаз" не би трябвало да има проблем с управлението на газови потоци над годишното потребление в страната.

Бившият министър: Депутатите да прочетат документите, преди да говорят

Със становище по обсъждания в парламента казус излезе и бившият министър на енергетиката Росен Христов, която смята, че започналата атака срещу споразумението с БОТАШ цели връщането на зависимостта на страната ни към руския тръбен газ.

"Без действащ договор с "Газпром" това означава отново да купуваме през посредници скъп руски газ. Без споразумението с БОТАШ няма как да получим необходимите ни LNG танкери от САЩ и Европа. В Гърция, която е единствената алтернатива на Турция, тази година "Булгаргаз" успя да спечели наддаването само за 3 слота на Ревитуса", посочва се в позицията на Христов, изпратена до медии.

Той също така призова депутатите да се възползват от правото си да се запознаят в детайли с документи по споразумението и сами да се убедят, че клаузите са стандартни, вместо да правят политически изказвания. "Ценовият анализ е по-сложен, но икономическата полза ясно се вижда, като се анализират всички компоненти: разтоварване, регазификация, флотиране, съхранение, пренос, осигуряване на гъвкавост на доставките, техническа сигурност и др. Публичното развяване на конфиденциална информация и манипулативни внушения ще доведат до дискредитиране на страната ни като надежден партньор", заявява Христов .

По думите му въпросното споразумение с БОТАШ се подкрепя и от евроатлантическите партньори на страната. "Доказателство за стратегическата и икономическа полза от това споразумение е фактът, че вече няколко европейски страни проявяват интерес за доставки на втечнен газ през нашия резервиран капацитет", допълва бившият министър.

mediapool.bg