Кламер БГ - Бизнес новини: Тръгват 500 млн. лв. от ЕС за български иновативни компании до края на годината

Тръгват 500 млн. лв. от ЕС за български иновативни компании до края на годината

Бизнес

|
Четв, 12 Окт 2023г. 18:01ч.
Тръгват 500 млн. лв. от ЕС за български иновативни компании до края на годината

Сн. Тони Тончев, списание BGlobal

Българските компании ще могат да кандидатстват за близо 500 млн. лева за иновации по новата програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" до края на годината. Това стана ясно в четвъртък от изказване на Радослав Ризов, директор на главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерство на иновациите и растежа. В същото време обаче той открои факта, че българските компании не са активни по програмите за иновации, предоставяни директно от Европейската комисия като "Хоризонт Европа" и "Лайф". Посланията към предприемачите бяха отправени по време на третата национална конференция на списание BGlobal за малък и среден бизнес “Green smart growth”, която бе открита от министъра на иновациите Милена Стойчева.

"Ние сме толкова големи, колкото големи са мечтите и целите ни. Надявам се да възродим духа в българския бизнес и да работим активно, за да превърнем България в иновационен хъб на региона.", каза министър Милена Стойчева на старта на инициативата.

Европари за иновации

Българският бизнес може да очаква в най-скоро време старт на приема по евросхемата "Разработване на иновации в предприятията". Помощта по нея за иновации на предприемачите ще е 127 млн. лв., каза Ризов. Любопитен детайл е, че помощта е разделена на териториален принцип, като за повечето пари ще могат да кандидатстват по-слабо развитите райони на страна в икономически план. Това са северозападен, северен централен и североизточен. Помощта за фирмите в тях е 105 410 000 лева. За развития югозападен район, където е столицата помощта е 21 590 000 лв.

Минималният размер на помощта по проект е 50 000 лв, а максималният - 500 000 лв. Срокът за изпълнение на проектите е 18 месеца.

Предстои и стартиране на схема "Внедряване на иновации в предприятията" за цели 293 375 500 лева. Очаквано и тук има териториално деление на страната като отново помощта за столицата е силно редуцирана - до 29 337 450 лв. Тук минималният размер на помощта по проект е 50 000 лв., а максималният й таван е цели 800 000 евро. Срокът за изпълнение на проектите ще е година.

БГ компаниите не са активни по схемите за иновации на ЕК

Българските компании не са активни нито по “Хоризонт Европа”, нито по програма “Лайф”, по които кандидатстване често се обявява директно от ЕК. За сравнение това не е така с Гърция и Румъния, каза още по време на събитието на списание BGlobal Радослав Ризов.

Той призова присъстващите на форума предприемачи да участват активно в международни консорциуми по тези програми и да реализират иновациите си в партньорство.

Третата национална конференция на списание BGlobal за малък и среден бизнес "Green smart growth" се провече в четвъртък. Пред предприемачите бяха представени възможностите за подкрепа за иновативни проекти. Сн. Тони Тончев, BGlobal

В 2023 година няма да има пари от Националния иновационен фонд

До края на тази година няма да се осъществи прием и съответно подпомагане от Националния иновационен фонд, заяви по време на форума на сп. BGlobal Бойко Таков, изп.-директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.

По думите му това няма да навреди на научноизследователската и развойна дейност на бизнеса, защото бюджетът от 5 милиона лева на фонда е значително по-малък от средствата, които ще бъдат на разположение на корпоративния сектор в тази посока от близо 130 милиона лева.

Доставчиците на ток в помощ на бизнеса за "зелената енергия"

Доставчиците на ток вече са партньор на бизнеса за инвестициите му във ВЕИ за собствено ползване и за съхранение на енергия, посочи Карел Крал, главен изпълнителен директор на "Електрохолд България".

Хубаво е всяка компания да направи точна сметка какво й е потреблението и колко енергия ще произведе от ВЕИ. Ако връщаме в мрежата много енергия, която не ни трябва, ще претоварим системата и ще се стигне до загуба на енергия, предупреди Крал.

"Ние консултира малките фирми как да съхраняват енергията си .Имаме продукти, които можем да оферираме на МСП – към 100 подобни проекти сме направили от 100 до 500 киловата", допълни Карел Крал.

По време на форума бе припомнено, че Мобилният оператор "Йеттел" (Yettel) и компанията "ЦЕТИН България" (CETIN България), която притежава и управлява мрежата на телекома, са сключили 10-годишен договор за доставка на електроенергия от възобновяеми източници с "Електрохолд".

mediapool.bg