Кламер БГ - Бизнес новини: Пловдив с амбиция да стане иновативна долина за биотехнологии

Пловдив с амбиция да стане иновативна долина за биотехнологии

Бизнес

|
Пет, 13 Окт 2023г. 16:35ч.
Пловдив с амбиция да стане иновативна долина за биотехнологии

Денков преряза лентата на разширения хъб на

Пловдив започва да се превръща в център за развитие на аграрните технологии и има амбициине да стане една от европейските иновационни долини с фокус биоикономиката. Това стана ясно по време на посещение на премиера Николай Денков в петък в града на тепетата. Там той откри център за растителна системна биология, изгладен с евросредства, даде старт на разширение на предприятие на "Шнайдер Електрик" в "Тракия икономическа зона" и участва в откриващо събитие на инициативата за европейски иновационни долини.

България и регионът могат да бъдат водещи в Европа по отношение на производството на аграрни продукти, защото имаме прекрасна природа и климат. За да бъде устойчива тази тяхна позиция обаче, са ни необходими технологиите, които помагат да реагираме адекватно на климатичните промени. Именно високите технологии са бъдещето на България, каза Денков при откриването на нова сграда на Центъра по растителна системна биология и битехнологии в Пловдив, изграден по проекта PlantaSYST.

Създаване на устойчиви на климатичните промени сортове

През 2017 година това е единственият научен проект от България, одобрен за европейско финансиране с цел създаване на върхови научни постижения в областта на растителната системна биология и биотехнологии. Днес това е водещ институт в региона и в България, специализиран в създаването на нови биологично чисти сортове на земеделски култури, устойчиви на суша и екстремни температури.

В новопостроения научен комплекс функционират седем научни отдела, а учените и студентите разполагат с иновативен изследователски корпус от две секции – оранжерии, шест научни лаборатории, осем климатични стаи и 20 специализирани помещения с апаратура.

Преди това премиерът се включи в откриването на европейската инициатива за европейски иновационни долини. Пловдив е сред над двеста кандидати от целия Европейски съюз, които търсят еврофинансиране за създаване на регионална иновационна долина за дълбоки технологии в биоикономиката и хранителните системи.

84 местни и белгийски партньор в клъстер за биоикономика

В инициативата за пловдивската иновационна долина участват 84 партньори от Южен централен район. Проектът има вече и партньор от Белгия, с който ще създаде иновационен клъстер в сферата на биоикономиката и хранителните системи.

До март 2024 г. ще бъдат определени първите 100 регионални иновационни долини, които ще могат да получат финансиране от ЕС. Останалите ще получат сертификат и правото да кандидатстват за европейски средства на следващ етап, припомнят от Министерския съвет.

Държавен фонд за общински пътища

По време на срещата си със собствениците и мениджърите на почти 20 компании от "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) Денков е обявил, че държавата прави всичко възможно да улесни правенето на бизнес в България. Инвеститорите отново са отбелязали проблемите с транспортната инфраструктура в региона, на което Денков е обяснил, че в бюджета за 2024 г. е предвиден фонд за финансиране на общински проекти, който може да помогне за тези проблеми. Държавата ще подкрепи изграждането на входа към Пловдив откъм Голямоконарско шосе, така че да няма задръствания всяка сутрин, заявил премиерът.

По думите му кабинетът търси начини за преодоляване на дефицита на работници със средно техническо образование, но тясното сътрудничество между компаниите и професионалните училища е основният път за излизане от тази криза.

Много фирми от ТИЗ вече работят активно с училища с близък до техния профил, оборудват кабинети и работилници, подпомагат преподавателите и изпращат свои представители в клас. Те очакват от държавата да помогне с обновяване на сградния фонд.

По-активно сътрудничество на бизнеса с училищните STEM кабинети

Това е напълно възможно да се случи чрез Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2024-2026, обясни Денков, цитиран от правителствената пресслужба. В нея са предвидени 240 млн. лв.

"Възможно е в методиката за оценка на проектите, които кандидатстват за финансиране, да се заложи предимство за училища, които имат договори с компании", информира премиерът. Той препоръча на фирмите да работят по-активно със STEM кабинетите в училищата, както и да се възползват повече от наредбата, според която държавата заплаща обучението на студенти със сключен договор с работодател.

Денков се е ангажирал да търси възможност за скъсяване на сегашния шестмесечен срок за издаване на разрешително за работа при внос на работници от трети страни.

Хъб за иновации и завод за хранителни добавки с билки

Визитата му в Пловдив включваше и хъба за иновации и демонстрации на "Шнайдер електрик България". Там той връчи разрешението за ползване на разширението на предприятието, което е заменило отоплението на газ с термална енергия. Инвестицията за новата система е за 1.8 млн. евро и се очаква та да се върне за 10 до 13 г. Заводът е един от най-високотехнологичните обекти на територията на "Тракия икономическа зона". Разширяването на предприятието ще създаде нови 150 работни места и служителите на "Шнайдер" ще надхвърлят 1000.

В ТИЗ министър-председателят направи и първа копка на завод за преработка на билки. Очакванията са през май 2024 г. заводът да заработи с персонал от 15-20 човека и да преработва български билки до хранителни добавки но най-високи технологии, които също се помогнат за поставянето на България на картата на иновативните държави. Партньори в научно-развойната дейност на бъдещото предприятие са Пловдивският и Софийският университет, допълва се в съобщението.

mediapool.bg