Около 200 млн. долара - това е размерът на финансирането, което успяват да привлекат българските проптех компании през последните 5 години.
Най-успешните от тях към момента се оценяват на над 605 млн. долара. Данните са от Bulgarian Proptech Mapping Report 2023 - първия публичен доклад, представящ картината на този сектор у нас. Те бяха представени от Георги Павлов, инициатор на доклада и създател на първата българска проптех общност – Proptech.bg.
За по-голямата част от обществото тази дума все още не е позната. "Проптех" (PropTech) индустрията навлезе отскоро в българския език. Най-общо е дефинирана като "внедряване на технологии в индустрията на недвижимите имоти". Названието може да се срещне и като "Ретех" (REtech) (Real Estate Technology) - съкращение от израза Property Technology (имотни технологии).
"Технологиите днес преобръщат всичко, дори консервативния свят на недвижимите имоти. Неслучайно българските проптех компании привличат милиони долари финансиране и трансформацията е налице", коментира Георги Павлов. Според него от ключово значение за участниците е да се адаптират максимално бързо.
Целта на доклада е да представи картината на този нов за България пазар, да улесни връзката между имоти и технологии, да подпомогне прозрачността и комуникацията между заинтересованите страни, каза Георги Павлов.
На българския пазар работят 45 компании
Докладът обхваща стартъпи, създадени през последните 10 години. Броят на стартъпите в сектора се увеличава повече от 2 пъти от 2019 г. насам, достигайки 30 компании през 2021 г. и 45 към днешна дата, сочи статистиката . В тях работят над 1000 души. каза Боян Буров, ръководител на акселераторска програма в Pi Labs и съставител на проптех мапинга за 2023 година.
По думите му над половината от проптех компаниите у нас (55%) вече са успешно финансирани.
Още по темата
Как технологиите променят бизнеса с имоти
11 юли 2019 18:50
От 45-те фирми в сектора близо половината от тях (42%) развиват дейността си на международния пазар, докато останалите работят изцяло в България, сочат данните от проучването.
По данни на Силвия Павлова, основател на "Проптех България" (PropTech Bulgaria) изнесени преди около година по време на международна конференция, компаниите в сектора са около 190, като България попадна сред петте най-иновативни страни в Централна и Източна Европа.
"Придържайки се към последните тенденции и иновации, можем да отключим огромен потенциал и да създадем изключително ефективен и ориентран към новите нужди на потребителите пазар", коментира Боян Буров.
Най-успешните компании насочват дейността си към улесняване на транзакциите с недвижими имоти, създаване на различни софтуерни решения за по-ефективна хибридна работа в офисите, използване на биометрични данни за контрол, базирани устройства за създаване и управление на умни домове, т.нар. интернет на нещата (IoT).
Компаниите, представени в доклада, са разделени в 5 подкатегории според процеса, който подпомагат. Те обхващат етапите на "Финансиране и Инвестиции", "Проектиране и Изграждане", "Пазар и Транзакции", "Управление и Процеси", както и насочената към крайните потребители категория "Живот и Работа".
Топ 5 на компаниите в сектора
Най-голямата компания в сектора у нас е "Шели" (Shelly). Тя е публична и се оценява на 412 милиона долара. Работи предимно на чуждия пазар, като изнася "умните" си джаджи в над 60 страни по света.
Втора позиция заема "Офис Ер Ен Ди" (OfficeRnD), която се оценява на 81 милиона долара. Тя е привлякла инвестиции в размер на 15 милиона долара. Развива дейността си на пазарите в България, Австралия, САЩ, Великобритания. Компанията разработва софтуер за управление на споделени пространства.
Трета по пазарна оценка е "Ампеко" (Ampeco) със 71.5 милиона долара. Компанията е привлякла 16 милиона долара инвестиции. Работи в над 45 страни по света.
Четвъртата позиция се заема от "Пропи" (Propy), която е оценена на 30 млн. долара, но е привлякла най-голямото финансиране от над 18.2 млн. долара. Компанията развива своята дейност в САЩ.
Петицата се затваря от публичната компания "Биодит" (Biodit), която е оценена на 10.75 милиона долара. Тя развива дейността си в страните от ЕС.
mediapool.bg