Въздействието на тютюневите продукти върху здравето на потребителите; битката с безразборно хвърляните фасове; партньорствата с местните бизнеси и общности; почтеността и противодействието на корупцията, естествено продажбите, но и развитието на потенциала на служителите. В този ред са класирани шестте най-важни приоритета на политиката на "Филип Морис България" (ФМБ) за устойчиво развитие в областта на екологията, социалната политики и управлението на компанията, чиито постижения за 2022 г. бяха представени пред журналисти в четвъртък. Първият такъв доклад на българското дружество на тютюневия концерн е изработен съвместно с консултантската компания "Денкщат България".
Компанията, която потвърждава целта си до 2030 година две трети от приходите й да са от по-малко вредните бездимни устройства, отбеляза, че към края на 2022 г. отчита сериозен напредък в България. Пълнолетните потребители на водещата бездимна алтернатива IQOS в страната са били близо 260 000, от които 195 хиляди са спрели да пушат цигари и изцяло са преминали към това устройство. това съответства на най-важния приоритет на компанията за предлагане на по-малко вредна алтернатива на горящите цигари. Към днешна дата пък броят на пълнолетните потребители на бездимните устройства у нас вече надхвърля 320 хиляди, сочат данните на компанията.
Изхвърлянето на фасовете безразборно е друг проблем, за чието решаване дружеството разширява кампанията си "Промени картинката" в още градове и акции за събиране не само на фасове, но и на други отпадъци, е имало в София, Добрич, Стара Загора, Велико Търново и Сандански. В тях са се включили над 300 доброволци, а джобният пепелник е станал подарък за участниците в различни събития и форуми, подкрепяни от "Филип Морил България".
Забележителни са резултатите на дружеството и при рециклирането на върнатите от българските потребители стари бездимни устройства – близо 88 на сто са преработени в специален център на концерна в Унгария, сочат данните. За увеличаване на тези резултати компанията смята да постави кошове за събиране на тези електронни отпадъци във всеки от обектите си, каза Диляна Якова, мениджър "Регулации и устойчиво развитие" във "Филип Морис България".
Приносът на компанията към местната икономика се осъществява с партньорство със 125 български компании, които съставляват 75 на сто от доставчиците на услуги и материали за българското дружество. ФМБ прави това, защото смята, че локалните фирми познават най-добре пазара и могат да откликнат най-ефективно на нуждите му. Дейността на дружеството обаче не приключва с бизнес отношенията, то създава връзки и с местните общности, като финансира образователни, здравни и предприемачески проекти, в които до края на 2022 г. са инвестирани 1.7 млн. лв.
Бизнес почтеността да се спазват регулациите и отговорните продажби на тютюневите изделия са другите приоритети на компанията. Всички близо 10 хиляди обекта, в които се продават нейните бездимни цигари, са обучени да не ги продават на непълнолетни и стриктно се следи това изискване да не се нарушава, посочи Якова. По думите й огромно предизвикателство е привличането, обучението и задържането на квалифицирани служители.
Демиан Пинтос, генерален мениджър на "Филип Морис България", отбеляза като огромно признание на глобално ниво за усилията на концерна е включването му в един от най-престижните индекси по света за измерване на представянето на компаниите в областта на устойчивото развитие – Dow Jones Sustainability Index. Световният индекс на S&P Global включва международни лидери в областта на устойчивото развитие - топ 10% от най-големите 2500 компании в S&P Global Broad Market Index въз основа на дългосрочни икономически, екологични и социални критерии и "Филип Морис Интернешънъл" е първата тютюнева компания, която е включена в него.
mediapool.bg