Агенция "Митници" анализира дейността на определени български фирми, включени в съставения от Европейската комисия списък с над 21 000 дружества с повишен риск от заобикаляне на санкциите срещу Русия. Това става ясно от изказване на директора на митниците Павел Тонев, който е взел участие в 105-ото заседание на Групата по митническа политика към ГД "Данъчно облагане и митнически съюз" (DG TAXUD), провело се в четвъртък в Брюксел.
"По отношение на стоките с висок приоритет и тези от висок икономически интерес за Русия е създадена организация за недопускане на заобикалянето на санкциите, основно чрез рискови профили", допълни директорът на Агенция "Митници“.
В началото на декември финансовият министър Асен Василев обяви, че има над 20 000 компании, които участват в избягване на санкциите за доставки на стоки за и от Русия. "В момента се вижда доста сериозна активизация на вноса и на износа на стоки с двойна употреба от и до Русия, които минават през българо-турската граница и оттам към Армения, Азербайджан и други държави", каза тогава Василев след среща с европейския комисар по финансова стабилност и финансови услуги Марейд Макгинес.
Още по темата
Как се заобикалят санкциите за Русия? Части от електроуреди достигат бойното поле
5 декември 2023 13:50
Още тогава Василев обяви, че по този въпрос България е започнала много активна работа с Европейската комисия, за да се идентифицират компаниите и каналите да бъдат пресечени, обясниха властите.
Засега единствено за "Нефтохим" бе обявено проучване на българска и две международни неправителствени организации, че бургаската рафинерия заобикаля наложеното от ЕС ембарго за внос на руски петрол и рафинирани о него продукти в ЕС като претоварва в открито море горива и така прикрива следите си. Това обаче бе отречено от компанията и от агенция "Митници".
"Предлагаме да се инициира канал за директен обмен на информация по оперативен път между държавите членки на ЕС и трети държави с цел събиране на надеждни доказателства за заобикаляне на санкциите, наложени на Русия във връзка с войната в Украйна", заяви още Павел Тонев.
По думите му доказването на заобикалянето на санкциите изисква ангажираност и от трети държави, участващи в търговската верига за доставки, което към момента не е достатъчно ефективно.
На заседанието в Брюксел е била представена актуална информация от ЕК относно 11-ти и 12-ти пакет от санкции срещу Русия и работата на Контактна група по санкциите относно мониторинга на заобикалянето на мерките.
Коментирано е било също развитието на Механизма за корекция на въглеродните емисии, отнасящо се до митниците, както и реформата на Световната митническа организация (СМО).
На заседанието е бил представен и доклад за първата среща на групата за Европейски пристанищен алианс и са били обсъдени следващите стъпки по неговото изграждане. Сдружението се създава с цел повишаване на ефективността, уеднаквяване на механизма за реакция и засилване на координация между държавите членки на ЕС в борбата с трафика на наркотици и организираната престъпност.
Групата по митническа политика към ГД "Данъчно облагане и митнически съюз" (DG TAXUD) заседава два пъти годишно, като участниците в нея - шефовете на митниците на държавите членки от една страна, и Европейската комисия от друга, обсъждат стратегически въпроси за развитието на митническия съюз.
mediapool.bg