Кламер БГ - Бизнес новини: Туроператорите настояват за 9% ДДС през цялата 2024 г.

Туроператорите настояват за 9% ДДС през цялата 2024 г.

Бизнес

|
Четв, 14 Дек 2023г. 18:03ч.
Туроператорите настояват за 9% ДДС през цялата 2024 г.

Туроператорите настояват за 9% ДДС през цялата 2024 г.

Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и обединение "Бъдеще за туризма" настояват срокът на действие на 9 процента ДДС да се удължи до края на 2024 г.

На 12 декември парламентът прие на второ четене промените в Закона за данъка върху добавената стойност, който предвижда диференцираната ставка от 9 на сто ДДС за общата туристическа услуга и за фитнесите да е в сила до 30 юни 2024 г. включително.

Аргументите на двете организации на туроператорите е, че туристическите пакети за следващата година са пресметните на ставка от 9% и част от тях вече са продадени. Според тях с отпадането на ставката от 9% ДДС и връщането на нивата от 20% секторът няма да е конкурентоспособен на международните пазари.

Още по темата

Нова победа за ресторантьорите, още 300 млн. лв. загуба за фиска

12 декември 2023 19:34

Въпросът е бил дискутиран по време на заседание на Националния съвет по туризъм днес. Министърът на туризма Зарица Динкова е уверила участниците в заседанието, че ще подкрепи позицията на туроператорите, посочват от АБТТА.

Организацията припомня, че министър Динкова заедно с екипа си и с помощта на експертизата на АБТТА е съставила мотивирано становище по отношение на срока на валидност на редуцираната данъчна ставка на туристическите пакети, благодарение на което първоначалният срок от 1 януари 2024 г. е удължен до 30 юни 2024 г.

Според заместник-председателят на АБТТА Даниела Стоева Министерството на финансите, като вносител на предложението, е действало некоректно. То не само че не е уведомило своевременно туроператорите за предстоящата промяна, но и през цялата 2023 г. не са давани индикации, че промени в данъчното облагане се предвиждат за 2024 г.

За да може бизнесът да планира дейностите си и да ценообразува коректно, това трябваше да се случи най-късно месец май 2023 г., а не в края на годината. Сега финансовото министерство трябва да понесе отговорността пред европейските институции, включително и финансова, ако се стигне до санкция, а не да я прехвърля върху туристическия бизнес, посочи Даниела Стоева.

Миналата седмица в парламентарната бюджетна комисия председателят на АБТТА Димитрина Горанова защити позицията, че действието на мярката трябва да се удължи до края на 2024 г. Въпреки това депутатите в пленарна зала дадоха отсрочка само до 1 юли 2024 г., удължавайки с шест месеца предвидения в законопроекта срок от 1 януари 2024 г.

Туристическият бизнес нямаше възможност да се възползва ефективно от преференциалната ставка ог 9% ДДС, смятат от АБТТА. Причината е, че реалното възстановяване на туристическия бранш започна чак през 2023 година и още не е достигнал нивата от предпандемичната 2019 г. Затова намалената ставка на ДДС върху туристическите пакети, въведена като антикризисна мярка през 2020 г., не успя да изиграе напълно ролята си и би трябвало срокът й на действие да бъде удължен до края на 2024 г., настояват туроператорите.

Туристическият бранш гледа на преференциалната ставка ДДС като на много важен фактор за възстановяване на входящия туризъм - онази част от бизнеса, която генерира валутните приходи в страната. Наричат го още "скрит износ" или "износ на място" и точно затова дори би трябвало да е освободен от ДДС, каквато беше практиката в миналото, за да има България конкурентен износен продукт, посочват от АБТТА.

От организацията напомнят, че входящият туризъм има силно мултиплициращ икономически ефект, като генерира приходи за много съпътстващи индустрии, които внасят пълния размер на ДДС, а културният туризъм допринася за увеличаване на приходите и на културните институти, които са на бюджетна издръжка.

mediapool.bg