Кламер БГ - Бизнес новини: Енергийни експерти оспорват идеите за ТЕЦ на смет и батерийни масиви

Енергийни експерти оспорват идеите за ТЕЦ на смет и батерийни масиви

Бизнес

|
Ср, 16 Фев 2022г. 18:13ч.
Енергийни експерти оспорват идеите за ТЕЦ на смет и батерийни масиви

Енергийни експерти оспорват идеите за ТЕЦ на смет и батерийни масиви

Като неубедителни, неаргументирани и погрешни определи Българският енергиен и минен форум (БЕМФ) представените миналия петък от правителството нови акценти в областта на енергийния преход, включени в коригирания План за възстановяване и устойчивост, който предстои да бъде разгледан от Брюксел до 15 март. Става въпрос основно за идеята за изграждане на мощност от 300 МВ за изгаряне на събираните в страната отпадъци, която да работи само четири месеца годишно, и за батерийни масиви, които да могат да съхраняват 6 хил. мегаватчаса енергия.

В разпространена в сряда позиция експертите посочват, че не е ясен бизнес моделът за предоставяне на системни услуги от батерийните масиви, не са ясни разходите им и срокът за експлоатация. Според тях системите за съхранение на пиково произведена енергия не могат да решат т.нар. "въртящ резерв" за енергийната сигурност на доставките през преносната мрежа, който в момента се осигурява от въглищните централи в "Марица Изток".

Концепцията за мащабно производство на батерии у нас в комплекса "Марица изток" е добра идея, но не е ясно как ще бъде привличан инвеститорът в нея и ако такъв не се намери, какво се случва с проекта батерийните масиви – ще бъде прекратен или ще се наложи внос на огромни количества доставки.

От форума смятат за обречен проекта за ТЕЦ на смет, тъй като ЕК отказва да финансира подобни инсталации и не са вземани становищата на екоорганизациите, които досега са изразявали негативното си отношение към горенето на отпадъци. Според организацията общата електрическа мощност от изгаряне на целия обем битови отпадъци генерирани в страната не може да надвиши 120-150 МВтч еленергия за страната.

БЕМФ също така критикува отпадането на парогазовата централа в комплекса ТЕЦ "Марица Изток". Оспорва и позицията на правителството, че въглеродните емисии от сектор електроенергия може да бъдат намалени с 40% до 2026 г. спрямо 2019 г. без да се поемат конкретни ангажименти за затваряне на въглищни централи, а чрез спиране само на онези ТЕЦ, които не покриват европейските еконорми. От БЕМФ допускат, че става въпрос за ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Димитровград" и други подобни.

Форумът е скептичен и за впускането в геортермални проекти, тъй като според специалистите в него е надценен този потенциал на страната ни. Те смятат за напълно погрешен аналога с геотермалните възможности в Турция, където геотектониката е различна от българската, и отбелязват, че такива проекти са свързани с екорискове за подземните води и се нуждаят от дългогодишни проучвания и сложни процедури по екооценка.

Становището на специалистите на Българския енергиен и минен форум е, че на този етап липсва убедително цялостно представяне на стратегията за справедлив енергиен преход и осигуряване на сигурността на доставките. Те остават на мнение, че в основата на проблема е липсата на актуална Енергийна стратегия на страната, която да посочи мястото на предлаганите инициативи в общата рамка на енергийното ни развитие и осигуряване на заместващи базови мощности след 2035 година.

Намерението да не се поема конкретен ангажимент за затваряне на мощности във въглищни централи в кратки срокове е положителна, но е противоречива, защото създава проблеми при осъществяване на плановете за добив на електрическа енергия от собствени лигнитни въглища, още повече ако въглищните централи работят само през зимата, каквото намерение обявиха екоминистърът Борислав Сандов и финансовият Асен Василев.

"Потенциалното отпадане на базови мощности на въглища преди 2030 година прави невъзможно покриването на зимните пикове, включително при наличието на планираните батерии, защото са необходими базови мощности за тяхното зареждане през нощта", смятат от БЕМФ.

Форумът настоява за по-широка обществена дискусия на енергийните проекти от плана за възстановяване, анализи на работата на всяко дружество в комплекса „Марица изток“ до 2030 година и мерки за оптимизиране на работата им, както и приоритетно разработване и приемане на териториалните планове за справедлив преход на минните региони.

mediapool.bg