България стана член на Европейския алианс за батерии и с обявената държавна индустриална зона Доброславци се надява да привлече крупен инвеститор в подобно производство и да продължи тенденцията за ръст на чуждестранните инвестиции, които през миналата година са нараснали с 90 процента спрямо 2021 г. и са се върнали на
предпандемичните нива от над 2 млрд. евро годишно.
По време на церемонията по подписването на включването на страната ни в евроалианса министърът на иновациите и растежа Алексанъдр Пулев обяви, че привличането на чужди инвестиции остава основен приоритет на служебния кабинет.
Според данните на БНБ през 2022 г. преките инвестции за били 2.379 млрд. евро, докато година по-рано са били 1.6 млрд. евро.
"Амбициозни сме, искаме да постигнем повече и имаме нужната стратегия", заяви Пулев, който обяви приноса на чуждите капитали към българската икономика в понеделник на церемонията по присъединяването на България към Европейския алианс за батерии. Страната ни ще бъде представлявана в организацията от Българската агенция за инвестиции и целта е привличането на крупно производство на акумулаторни батерии.
Българските предприятия в този сегмент вече генерират оборот от близо половин милиард лева, а автомобилният сектор е най-бързо растящата индустрия в България, посочи още министър Пулев. Той е и вторият най-бързо растящ сегмент в Европа с принос от 11% от БВП, 75 000 заети лица и близо 350 работещи компании, продължи министърът със статистиката.
"Споделяме всички основни приоритети на Европейския съюз за създаване на мащабни производства тук в Европа. Всички заедно сме се обединили около приличането на големи мащабни производства, като първо скъсяваме веригите на доставките и второ – да се предпазим от бъдещи геополитически кризи", каза още министър Пулев.
"С нови 20 фабрики в държавите членки на ЕС, Европа се превръща в световен фактор в производството на акумулаторни батерии", каза на свой ред министърът на икономиката Никола Стоянов. По думите му България е една от държавите, които могат да имат важно място в този процес и "има възможност да увеличи технологичното си присъствие на европейската карта на индустриите от ново поколение".
"Разполагаме с индустриална база за производство на батерии в лицето на представители на големи индустриални предприятия в сектора. България има и още едно предимство в активното участие във веригите на стойността в областта на батериите - традициите в инженерното образование и технически университети на високо ниво", каза още Никола Стоянов. Според него най-важната роля ще имат българските и европейските таланти за намирането на верните решения, които ще утвърдят Европа като световен лидер в сектора.
Пулев акцентира върху обособената от Министерския съвет държавна икономическа зона "Доброславци", което по думите му преодолява досегашния проблем пред привличането на ключови инвестиции от 1 или 2 млрд. евро – липсата на качествени терени и локации.
Още по темата:
Европейски, азиатски и арабски компании ще инвестират в Доброславци
"Новата зона е уникална заради размера си – 290 хектара, локацията си – на 15 км от сърцето на София и е в близост до работна ръка. Тя ще бъде дом на чисто производство, със социална инфраструктура, която да отговаря на нуждите на хората в региона", уточни Пулев.
Той припомни, че предстои отваряне на процедура за развитие на индустриалните зони и паркове с бюджет 212 млн. лв., както и други процедури за бизнеса, свързани със зеления преход и кръговата икономика.
Европейският алианс за батерии (European Battery Alliance) обединява над 800 индустриални партньори, технологични компании, финансови институции и развойни центрове с общата цел за изграждане на устойчива и конкурентоспособна европейска индустрия за батерии с оглед на прехода към чиста енергия и конкурентоспособна индустрия.
"Присъединяването на България към Алианса отключва нови хоризонти пред българската наука, индустрия и иновации", каза президентът Румен Радев, който също присъства на церемонията. По думите му страната ни получава възможност да се интегрира и активно да участва във водещи проекти за научни изследвания и бизнес разработки чрез много по-интензивно инвестиционно партньорство.
Държавният глава призова представителите на Алианса и на чуждестранните компании да използват възможностите за сътрудничество с българската индустрия и наука.
В церемонията участваха също европейският комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел, вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, министърът на енергетиката Росен Христов, изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов и др.
mediapool.bg