Десетина фирми се включиха в търга за пътни знаци на обща стойност 100 милиона лева става ясно от регистъра на обществените поръчки. На практика в обществената поръчка участват всички компании, които се занимават с тази дейност.
До обявяването на нова обществена поръчка за избор на изпълнители се стигна след решението на 47-то Народно събрание от април 2022 г. да прекрати предсрочно старите 5-годишни договори. Те бяха сключени по времето на ГЕРБ през ноември 2019 г., а стойността по тях беше само 15 милиона лева.
Цената на сегашната поръчка, обявена от служебната власт, е над 5 пъти по-висока спрямо тази на ГЕРБ. Причината е не само инфлацията, а необходимостта от поставяне на пътни знаци, които на редица места липсват. На други обаче има повече от необходимото, за което бяха излъчени не един и два репортажа.
Поръчка за 100 милиона лева
През март 2023 г. Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви обществена поръчка за производство, доставка и монтаж на пътни знаци с прогнозна стойност от 100 млн. лв. без ДДС за 4 години.
Поръчката е разделена на 6 обособени позиции - по една във всеки регион за планиране. За всеки един от районите прогнозната цена е 16.6 млн. лв. Това е над 4 милиона лева годишно. За сравнение в момента фирмите разполагат с около половин милион на година.
Изискванията към кандидатите бяха да имат най-малко над 1 милион лева за последните 3 години от изработването и монтирането на пътни знаци.
Още по темата:
Настъпват ли чистачите в пътните ремонти?
Освен това трябваше да имат опит, свързан с производството и доставката на минимум 1700 кв. м пътни знаци с постоянни размери и 600 кв.м пътни знаци с променливи размери на вертикална сигнализация на магистрали или на пътища от републиканската или от общинската мрежа.
Кандидатите трябва да разполагат и с оборудване и машини за производството и поставянето на пътни знаци.
Победителите, по всяка една от шестте позиции, ще бъдат избрани чрез икономически най-изходната оферта, която е оптимално съотношение между качество и цена.
Кандидатите
Пътната агенция отвори предложенията на кандидатите в петък - 21 април 2023 г. За всяка една от обособените позиции има по двама или трима кандидати. (виж картата)
Графика: Зорница Латева
Единственото изключение е Южен централен район, където има само една оферта. Тя е на дружеството "Микони" ООД, което и в момента изпълнява тази дейност. Ако всичко с предложението им е наред, то отсега е ясно кой е победителят в този търг. "Микони" е подала оферта и за Югоизточния район.
Варненската фирма "А.Д.Холд" ООД играе по най-много позиции. Компанията е кандидат в Североизточния и Югоизточния райони, а за Северен централен район участва задно с "Варна Арх Про" ЕООД чрез обединението "Знаци Север". "А.Д.Холд" е собственост на фамилия Петкови, като дружеството се управлява от Димитър Петков.
Няколко кандидати са подали по две оферти. Компанията "Трафик пътна сигнализация", която в момента държи Югозападния район, освен за него е подала оферта и за Северозапада.
"ПСТ Груп", които в момента са в обединенията отговарящи за пътните знаци в Северозападния и Северен централен район, отново са подали предложения за двата региона, но този път самостоятелно.
По две позиции играе и консорциум "Битулайт 2018", в който влизат "Битулайт" ООД и "Беличански къщи" ЕООД. Обединението е подало оферти за Северозападния и Югозападния райони. В момента то не поддържа пътни знаци, но спечели поръчката за пътната маркировка в Югозападния регион.
Варненската компания "Зебра", която в момента се грижи за пътните знаци в Североизточна България, освен за този район е подала оферта и за Югозападния.
Старозагорската фирма "Кастело" е подала предложение само за Югоизточния район.
mediapool.bg