"Българският спортен тотализатор" (БСТ), който управлява около 300 млн. лв. годишно, е с нов директор и сменени членове на Управителния съвет. Новината първи съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов още в събота, когато се оплака, че назначенията стават без негово знание.
Новият изпълнителен директор на БСТ e Георги Тарлеков. Вписването му в Търговския регистър все още не е факт, но документите за това са внесени в понеделник, показа проверка на Mediapool.
За него е известно, че е свързан с ГЕРБ. В момента е началник-отдел "Финансово-счетоводни дейности и човешки ресурси" в община "Връбница". Преди това е заемал същия пост в община "Слатина". На местните избори през 2011 г. той е бил член на общинската избирателна комисия в Брезник, показва регистърът на ЦИК.
Рокадите в ръководството на Спортния тотализатор са направени от спортния министър Димитър Илиев. Това е станало след одобрението на кандидатите от финансовия министър Асен Василев, показа справка на Mediapool в Търговския регистър. Публикуван е документ, според който Илиев изпраща писмо на Василев с новите назначения в средата на август и по-късно получава отговор. Съгласувателната процедура е по силата на Закона за хазарта.
Сменени са трима членове от петчленния управителен съвет на БСТ, включително и изпълнителният директор. Промяната цели подобряване на дейността на тотализатора, увеличаване на приходите и осигуряване на повече средства за спорта, обяви ресорното министерство.
В съобщението се казва, че независимо от много добрите възможности за развитие на дейността на тотализатора, те не се използват пълноценно и ефективно. В същото време са установени случаи на необосновано освобождаване и замяна на дългогодишни кадри. Прилагана е незадоволителна политика относно доходите на заетите в дружеството служители, слаб е и вътрешният контрол, твърди спортното министерство. И уверява, че новите попълнения са на доказали се експерти.
Уволнените
Спортният министър Димитър Илиев освобождава Ангел Недков Иванов (изпълнителен директор и член на Управителния съвет), Таня Георгиева Андреева (председател на УС) и Галина Чернева Заркова (член на УС). Те са назначени още през август 2022 г., веднага след като на власт идва служебното правителство на Гълъб Донев. След това се провежда конкурс и в края на май 2023 г., малко преди края на служебната власт, са преназначени от служебния министър Весела Лечева с 5-годишен мандат, който изтича през май 2026 г. Тримата са в директорския борд от квотата на държавата и по тази причина смяната им може да мине бързо, с решение на министъра.
Другите двама членове на УС на БСТ са Гея Холечкова и Радослав Щербаков. Те също са назначени след проведен конкурс по времето на служебната власт, но се водят т.нар. "независими" членове. Техният избор става по процедура, която се прави от Агенцията за публичните предприятия и контрол. Смяната на "независимите" членове е малко по-сложна и изисква повече време и най-вероятно това е причината засега те да останат в управлението на тотализатора.
"Досега действащият борд е назначен след бързо проведен конкурс в последните дни на служебното правителство, завършил с договори с освободените лица, от които притеснително са отпаднали клаузи, даващи възможност на следващото ръководство да взема решения за състава на органите за управление на предприятието", се казва в позицията на Министерството на спорта.
Най-вероятно по тази причина уволнените не се освобождават от отговорност.
Новите попълнения
Спортното министерство представя новия изпълнителен директор Георги Тарлеков на тотализатора като финансист с дългогодишен опит в администрацията, мениджмънта и управлението на финанси и проекти. Преди да заеме поста е съветник на министър Илиев по финансовите въпроси.
Според Търговския регистър до началото на 2019 г. е бил съдружник във фирма "Джи Ай Ви Ауто" ООД. След като започва работа в общинската администрация е продал дяловете си на италианеца Массимилиано ди Фрозо и на Десислава Желева. Дружеството днес се казва "Д-Рентакар" и се занимава с отдаване на автомобили под наем.
Рада Гьонова е другият нов член на Управителния съвет на БСТ. Според съобщението на Министерството на спорта тя работи повече от 16 години в БСТ и има експертиза в областта на хазарта. По образование е юрист, също така е магистър по стопанско управление и по право на ЕС.
Рада Гьонова е дъщеря на търновския адвокат Митко Минев. Според Търговския регистър тя има дял в дружеството, което е собственик на дома за възрастни хора в село Драгижево, край Велико Търново. Домът беше основан от д-р Румен Рашев, кмет на старопрестолната столица от СДС в периода 1999 - 2011 г., инж. Банко Банков и адвокат Митко Минев. Последният му публикуван финансов отчет е от 2021 г. Според него приходите на дружеството възлизат на над 663 хил. лв., отчетена е загуба от 41 хил. лева, а причината е пандемията от коронавирус, поскъпването на консумативи и повишаването на заплатите. След избора й в ръководството на БСТ Рада Гьонова е прехвърлила совите дялове на съпруга си.
Петър Пейчев е третият назначен нов член на УС на БСТ. Спортното министерство го представя като човек с богат опит в реализацията на проекти, свързани с аудио-визуални продукти, включително и на такива, финансирани от европейски програми. Бил е управител на водеща продуцентска компания у нас.
Според Търговския регистър Петър Пейчев е управител на "Дрийм Тийм Филмс" на продуцента Евтим Милушев, който се отдели навремето от Слави Трифонов. По признанията на самия Милушев той е братовчед с Румен Гайтански, известен с прякора Вълка, и именно той му е дал първоначалния тласък след раздялата с лидера на "Има Такъв Народ" (ИТН).
Министър Димитър Илиев ще предприеме действия за съществено редуциране на разходите за заплати на органите за управление. Друга важна цел пред новото ръководство е да се установи справедливо заплащане за всички работещи в Българския спортен тотализатор и по-добри условия за труд, се казва в съобщението на Министерството на спорта.
Позицията на спортното министерство е, че сега изплащаните възнаграждения на изпълнителния директор, са непропорционално и прекомерно високи за служител в държавно предприятие. От новия екип се очакват бързи действия, повече прозрачност и ясна отчетност в работата му.
Тото е с 5 пъти по-малък оборот от този на Божков при лотарийните игри
Спортният тотализатор не е успял да се възползва от държавния монопол, който получи при организирането на лотарийните игри, след като държавата отне всичките лицензи за тази дейност на фирмите на завърналия се наскоро в страната Васил Божков. Това показва последният публикуван финансов отчет на БСТ за 2021 г.
Общо приходите му възлизат на близо 290 млн. лв., което е ръст от над 17 на сто спрямо година по-рано.
Над половината от тези приходи (57%) идват от числовите игри, добре познатото Тото 2. Постъпленията възлизат на 166.5 млн. лв. за 2021 г., което е ръст от 7 на сто спрямо година по-рано.
При моментните лотарийни игри приходите са за близо 121.5 млн. лв. (42%). Това е увеличение от 35% спрямо 2020 г., но въпреки това е около пет пъти по-малко от резултатите постигнати от фирмите на Васил Божков. Преди три години държавата отне лицензите за моментни лотарийни игри на хазартния бос, който в момента е в ареста и има обвинения за неплатени такси за около 500 млн. лв. от хазарт.
В края на 2019 г. тотализаторът беше в тежко финансово състояние и след законови промени се взе решение единствено БСТ да може да организира моментни лотарийни игри, налагайки на практика държавен монопол.
Спортният тотализатор е изплатил над 148.6 млн. лева печалби на късметлиите, показва още финансовия отчет. В държавния бюджет от такси пък са влезли близо 43 млн. лв. през 2021 г.
Печалбата от оперативна дейност се е увеличила с близо 9 млн. лв. и достига 47.5 млн. лв.
В резултат на добрите резултати към Министерството на младежта и спорта са отчислени над 42 млн. лв. през 2021 г. спрямо 31 млн. лв. година по-рано, е посочено във финансовия отчет на дружеството.
В него е посочено обаче, че пасивите на БСТ се увеличават на над 40 млн. лв. към края на 2021 г., като най-същественият е към спортното министерство за близо 8 млн. лв.
mediapool.bg