Финализирана е сделката за продажбата на мобилната мрежа на "Виваком" на саудитската TAWAL (ТАВАЛ), която вече е техен собственик, а телекомуникационният оператор ще ги ползва под наем, обявиха от компанията в понеделник. С приходите от тяхната продажба, както и на кули на собственика на "Виваком" – "Юнайтед Груп", в Хърватия и Словения, ще бъдат погасени предсрочно облигационни заеми.
Приключването на сделката е станало на 24 август – пет дни преди изтичането на крайния срок за обжалване на решението на Комисията за защита на конкуренцията, пускащо продажбата, пред Административния съд София-област.
Договорката за сделката бе обявена през април, а в началото на август антимонополната комисия не видя проблеми пред нея и допусна незабавното й изпълнение. Решението на КЗК от 3 август е публикувано в електронния й регистър на 15 август и от тази дата започва да тече 14-дневният срок за обжалването му.
Досега в КЗК не са постъпили претенции срещу решението, сочи системата на комисията. Дори и да има такива в оставащия един ден, вписване на новия собственик на дружеството "Юнайтед Тауърс България" в българския Търговски регистър фактически би ги парирало напълно законно. Само преди дни Върховният административен съд се произнесе по жалба на "Йеттел" срещу решение на КЗК за незабавно изпълнение на сделки за пет регионални оператора като отбеляза, че за единия от тях претенциите не може да се разгледат, защото сделката вече е вписана в Търговския регистър. За дружеството "Юнайтед Тауърс България", което досега притежаваше и оперираше кулите у нас, смяната на собствеността още не е вписана в Търговския регистър.
Сделката за над 3 хиляди кули на "Вивакам" е част от продажбата на това дружество, "Юнайтед Тауърс д.о.о." (Хърватия) и "Юнайтед Тауърс д.о.о." (Словения), които бяха на компанията "ТауърКо" (TowerCo), притежавана от собственика на мобилните оператори в тези държави "Юнайтед груп". Вече всички над 4800 кули в трите държави минават във владение на дъщерното на саудитската TAWAL дружество "ТАВАЛ Юръп Холдингс С.а.р.л.", регистрирано в Люксембург.
Цената на придобиването е 1.22 милиарда евро без кредити и парични средства. Горе-долу за толкова "Юнайтед Груп" придоби "Виваком" през 2019 г. Сумата за пасивната инфраструктура в трите държави е изцяло платена и представлява 20.1 пъти EBITDAal (печалбата преди данъци, лихви, амортизация, след лизинг и преди МСФО 16), посочват от "Юнайтед Груп".
Нетните приходи от сделката възлизат на 1,218 милиарда евро и ще бъдат използвани за пълното изплащане на издадените от компанията привилегировани обезпечени облигации с номинал от 525 милиона евро с падеж през 2024 г. и привилегировани обезпечени облигации с номинал от 550 милиона евро с падеж през 2025 г., посочва се в съобщението. Останалата сума ще бъде използвана за по-нататъшно подобряване на кешовите позиции и ликвидността на "Юнайтед Груп".
Доскорошният собственик ще получи допълнителни бъдещи плащания за 29 млн. евро от "ТауърКо" малко след приключването на сделката.
След погасяване на главницата и натрупаните лихви по облигациите за 2024 и 2025 г., общият нетен положителен резултат за ликвидността на компанията ще възлезе на 168 милиона евро, допълват от "Юнайтед Груп".
Сделката е първа инвестиция в европейския телекомуникационен сектор на най-големият доставчик на интегрирана информациона комуникационна и телекомуникационна инфраструктура в региона на Близкия изток и Северна Африка. В досегашното портфолио на TAWAL има над 21 000 телекомуникационни кули.
United Group и дъщерните ѝ дружества в съответните държави ще продължат да бъдат основни наематели на пасивната инфраструктура за мобилни мрежи, част от тази сделка. В тази връзка, компанията е сключила дългосрочно рамково споразумение, първоначално за срок от 20 години, с последващо подновяване на всеки 8 години. Освен това e подписано споразумение за осигуряване на определено ниво на услугите, за да се гарантира непрекъснато ползване на инфраструктурата на телекомуникационните кули след приключване на сделката.
"Тази сделка е много атрактивна за United Group и ни дава възможност да освободим капитал от съществуващите неосновни инфраструктурни активи, като едновременно с това се възползваме от атрактивни решения в сектора на телекомуникационните кули", коментира Виктория Боклаг, главен изпълнителен директор на "Юнайтед Груп" в съобщението.
По думите й това е в съответствие с най-новите тенденции, предприети от редица телекомуникационни оператори в цяла Европа през последните години. "Щастливи сме, че имаме силен партньор в лицето TAWAL, най-големият доставчик на интегрирана ИКТ инфраструктура в Близкия изток и Северна Африка, в тяхната първа инвестиция в Европа и ще търсим още възможности за съвместен растеж и разширяване", допълва тя.
mediapool.bg