Кламер БГ - Бизнес новини: Фирма съди ДФЗ за 766 000 лв., фондът оспорва решението на първата инстанция

Фирма съди ДФЗ за 766 000 лв., фондът оспорва решението на първата инстанция

Бизнес

|
Пон, 11 Септ 2023г. 18:54ч.
Фирма съди ДФЗ за 766 000 лв., фондът оспорва решението на първата инстанция

Милена Рашева има над 168 дка с овощни градини Сн. ЕПА/БГНЕС

Компанията "Ню проджектс консулт" на Милена Рашева осъди Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 766 000 лв. Това е сумата, която фирмата не е получила по програмата за доставка на плод в училищата и детските градини в страната.

Решението в полза на компанията е на Административен съд - София град от 28 юни 2023 г. Съдът се разпорежда ДФЗ да изплати средствата, заедно с разноските по делото на "Ню проджектс консулт".

По-късно от Държавен фонд "Земеделие" съобщиха, че е подадена касационна жалба от тяхна страна и предстои да бъде образувано производство пред Върховния административен съд.

Съдебната битка

Случаят със спрените плащания от ДФЗ на "Ню проджектс консулт" нашумя през 2018 г. Тогава производители плодове и зеленчуци алармираха, че наредбата за доставките на плодове по схемата "Училищен плод" е променена така, че да се облагодетелства фирмата на Милена Рашева. Причината беше, че малко преди да спечели поръчката, Рашева се беше регистрирала като земеделски производител със 168.5 дка овощни градини. Заявката ѝ беше да доставя плодове на 1118 учебни заведения с 217 000 деца.

Година по-късно Милена Рашева се оплака на пресконференция, че ДФЗ бави плащания на компанията й за над 700 хил. лв.

През това време тя със собствени средства купува авансово плодовете и ги транспортира до училищата. Твърди, че представя изрядни заявки за плащане, но не получава възстановяване на направените разходи от ДФЗ. По тази причина завежда дело срещу фонда.

Собственикът на "Ню проджектс консулт" и земеделски производител Милена Рашева недоумява как е възможно да изпълняваш отговорно в продължение на десетилетие своите задължения, а да получиш не само пренебрежение и некоректност от държавните институции, но и умишлено бездействие от страна на ДФЗ. По думите й това е установено от съда и прокуратурата.

Защитната теза на ДФЗ пред съда е, че са отказали плащане на фирмата за 2018 - 2019 г., защото за част от заявените разходи не е осигурен национален бюджет, а за друга част компанията не е изпълнила лично доставките, а ги е превъзложила на други три юридически лица.

Значителна е и сумата на доставени плодове, за които не е посочено никакво основание от ДФЗ за отказ от плащане, твърди Милена Рашева.

По думите й по реда на АПК и наредбата основания за отказ от плащане няма. Това прави напълно несъстоятелна позицията на фонда, както потвърждава и съдът, посочва Рашева.

"Как е възможно такова поведение срещу коректен партньор на държавата? Още повече, че продуктите се предоставят безплатно и се финансират единствено с европейски и национални средства. Години наред търся кой ще поеме отговорността на държавата и плати храната на децата, след като нито фондът, нито учебните заведения оспорват, че доставките са изпълнени в цялост? Изумително е, че държавните институции ми отказват дори срещи. Заради ситуацията съм докарана до фалит", възмущава се Рашева.

ДФЗ: Решението не е окончателно

Според ДФЗ диспозитивът на съдебното решение не е осъдителен и не разпорежда на фонда да извърши плащане по подадените заявки за плащане.

С него се отменя уведомителното писмо на заместник-изпълнителния директор на ДФЗ, с което са намалени сумите за плащане по схемата "Училищен плод" на компанията.

Писмото на зам.-директора на ДФЗ е от 24 юни 2021 г. С него той прави частичен отказ на заявките за плащане.

Решението на Административния съд в София по делото (дело 8242/2021 г.) не е окончателно и не е влязло в законна сила. Срещу него е подадена касационна жалба от страна на Държавен фонд "Земеделие", по която предстои да бъде образувано производство пред Върховния административен съд, посочват от ДФЗ

Всяка година програмата "Училищен плод" обслужва близо 420 000 деца в над 3400 учебни заведения в цялата страна. За да се хранят по-здравословно българчетата, от ЕС идват около 4 млн. лв. годишно, а още толкова се отделят от националния бюджет.

Кого да изберат за доставките на плод и мляко решават учебните заведения. Контролът върху въпросния избор и администриране на схемите е в ръцете на фонд "Земеделие".

mediapool.bg