Софийският градски съд отхвърли в четвъртък искането на прокуратурата за задържане под стража на председателя на Селскостопанската академия проф. Мартин Банов и заместник-директора на института по почвознание "Пушкаров" проф. Венета Кръстева. На двамата са определени парични гаранции съответно от 30 000 лв. и 40 000 лв.
Софийска градска прокуратура разкри подробности по разследването срещу председателя на Селскостопанската академия проф. Марин Банов и заместник-директора на института "Пушкаров" проф. Венета Кръстева.
Посочено бе, че към Селскостопанската академия е работила корупционна схема за издаването на становища със занижена категоризация на земеделски земи, така че те да могат да се използват за поставянето на фотоволтаични инсталации.
Служител на института е разказал на разследващите, че за становищата с невярна категоризация на земите са получавани между 3000 и 5000 лв. подкуп.
По казуса се работи от 2019 година като първоначално е поет от несъществуващата вече Специализирана прокуратура. Производството се води от СГП от август тази година. По тогава действащия закон изграждането на фотоволтаици бе забранено в нивите от 1 до 7 категория, защото те се приемат за плодородна земя, която трябва да се използва за земеделие.
От 13 октомври бяха направени промени в закона и този критерий бе снижен като забраната за изграждане на фотоволтаици остана само за нивите от 1 до 5-а категория. Впоследствие този текст се атакува в момента от президента Румен Радев пред Конституционния съд.
"Най-важното тук е да проверим тези земи, да се вземе проба от тях и наистина да се види дали е възможно земята е била с по-високо качество, а да е обявена за почва с по-ниско качество", изтъкна Илияна Кирилова от СГП, цитирана от БНТ.
mediapool.bg