Продължават консултациите между България и Европейската комисия относно наложената от 13 октомври енергийна вноска от 20 лв./МВтч при преноса на руски газ през България вноса му у нас. В ход са консултации с Европейската комисия дали нещо трябва да се предефинира от техническа гледна точка, каза премиерът Николай Денков пред журналисти в Брюксел, където участва в срещата на върха на евролидерите. По думите му таксата не противоречи на общата европейска политика и е възможно приходите от тази такса, които годишно се изчисляват на над 2.5 млрд. лв., да отиват в европейския бюджет.
Коментарът му бе по повод решението на президента Румен Радев да сезира Конституционния съд за облагането, което според държавния глава противоречи на евроизискванията, тъй не е ясно дали това е данък, такса или мито и страната ни не може да взема сама решение за такъв налог, а трябва да е решение на Еврокомисията и да важи за всички държави от ЕС.
"Няма противоречие, тъй като, знаете, че има обща директива, която е насочена точно в тази посока. Конкретните такси са напълно издържани в духа на тази директива. Освен това те не противоречат на европейското право. Има такива нюанси от типа таксата, която се слага за внос на България, може би трябва да отиде в европейския бюджет, защото тя има смисъла на външно за Европейския съюз мито", коментира в петък Николай Денков.
Относно опасността за завеждане на арбитражно дело срещу България заради наложената енергийна вноска, премиерът коментира, че "всеки има право да заведе арбитражен съд",
"Въпросът е дали нарушаваме правото – отговорът е "не". И дали съответстваме на европейската обща политика – отговорът е "да". Дали съответстваме на интересите на режима на Путин – не", каза Денков.
Според влезлите преди две седмици законови изисквания още на 10 ноември вносителите а руски газ и операторите на преносната и газоразпределителните мрежи трябва да декларират в митниците внесените или пренесените през страната през октомври количества руски природен газ. До 14 ноември пък трябва да се платят дължимите 20 лв. за всеки мегаватчас.
Преди ден финансовият министър Асен Василев каза, че на задължените лица са дадени указания как да се обявяват количества руски газ. Според него единствено "Газпром" ще е длъжна да плаща въпросната такса, но предстои да се види дали руският газов концерн ще стори това и ако не го направи, какви действия ще бъдат предприети срещу него. Василев каза, че вариант е да се задействат обезпеченията като банкова гаранции по договорите на руската компания за транзит. Не е напълно сигурно обаче дали новата такса би влязла в обхвата на вече фиксираните обезпечения.
mediapool.bg