Кламер БГ - Бизнес новини: Готов е законопроектът за таван на надценката на 17 вида храни

Готов е законопроектът за таван на надценката на 17 вида храни

Бизнес

|
Пет, 07 Апр 2023г. 18:03ч.
Готов е законопроектът за таван на надценката на 17 вида храни

Снимка: Pixabay

Продукти от 17 основни вида храни да се предлагат с максимална надценка от 10%, предвижда проект на Закон за надценките на хранителните продукти. Той бе публикуван в петък за предварително обществено обсъждане. Предвижда се такава надценка само за един продукт от един вид храна и той ще се обозначава със специално лого.

Кои са продуктите?

Примерният списък включва - ориз, брашно тип 500, хляб “Бял”, хляб “Добруджа”, свинско месо – охладено, пилешко месо, кайма 60/40 свинско/телешко охладено, прясно мляко краве 2-3.8%, кисело мляко краве 2-3.8%, краве сирене бяло саламурено, кашкавал от краве мляко, яйца размер М, млечно масло, олио, захар, зрял боб и храни за кърмачета.

Надценката ще важи 6 месеца и само за търговци с оборот в предходната календарна година над 30 млн. лв., които предлагат храни на дребно. Те ще трябва да определят поне по един продукт от всеки вид храни от списъка към закона, и неговата надценка да е максимум 10 процента над цената на доставчика. Това няма за важи за моментните промоции.

Законът забранява издаването на насрещни фактури от търговеца за обратни услуги към доставчика на продуктите, за да не се декларира, че магазинът работи на минимална печалба, а да издава фактури за реклама, позициониране и др. към контрагентите си.

Стикер ще ориентира потребителите

Търговците ще имат задължение да поддържат достатъчни количества от продуктите с минимална надценка, сред тях не може да има имитиращи продукти. Потребителите ще ги разпознават чрез специални стикери.

Още по темата:

Държавата ще лепи стикери върху най-евтините храни в магазините

В проекта са разписани и санкциите при евентуални нарушения. Глобата за неопределяне на максимална надценка ще бъде до 2% от оборота за предходната календарна година на търговеца в цялата страна. В случай, че той не даде данни за определените от него продукти наказанието ще е от 5 000 лв. до 10 000 лв.

Търговците, които не поддържат достатъчно количества от продуктите с ограничена надценка, ще търпят санкции от 5 000 лв. до 50 000 лв. и от 10 000 лв. до 100 000 лв.

Спазването на изискванията за максималната надценка ще се следи от Министерството на икономиката и индустрията и Комисия за защита на потребителите, подпомагани от Национална агенция за приходите и Българска агенция по безопасност на храните.

mediapool.bg