Служебният енергиен министър Росен Христов обяви пред журналисти в петък, че синдикалисти от региона на въглищния комплекс "Марица Изток" подклаждат притесненията на работещите там от прехода към по-чисти технологии и настройват хората срещу инвестициите във възобновяемите енергийни източници. Според него представители на профсъюзите лъжат, че енергийните мощности там ще бъдат затворени и дори заплашват министри със саморазправа.
Занимават се с активи, а не с трудови отношения
"Неизвестно с какви интереси, но със сигурност не в интересите на работниците. Занимават се със земеуправство, с това как държавата ще управлява терените, активите. Много далеч от синдикалната дейност. И в момента, в който се намерят някакви инициативи- държавни и частни, са блокирани с някакви много странни обяснения. Те трябва да се занимават с трудовите отношения и запазването на работни места", каза министърът преди среща с работещи в държавните мини "Марица Изток".
По думите му за заплахите ще бъдат сезирани правосъдните органи, тъй като става въпрос за манипулираща и невярна информация, а и това не е официалната позиция на синдикатите.
Миналата седмица представители на профсъюзите се срещнаха със служебния премиер Гълъб Донев и с Христов, след което от правителствената пресслужба съобщиха, че синдикатите подкрепят подхода на правителството за предоговаряне на плана за възстановяване в частта намаляването на въглеродните емисии на въглищните електроцентрали.
Още по темата:
Офертата за спасяване на ТЕЦ: По-малко орязване на СО2 емисиите и ВЕИ ускоряване
От коментари на Христов след това обаче стана ясно, че по-скоро правителството ще търси начин да намали договорения ангажимент за изхвърляне на по-малко парникови газови от 11-те ТЕЦ до 2026 г.
"Няколко души манипулират хората"
Зелената енергия, към която се стреми целият свят, е нещо полезно, тя е съпътстваща, а не конкурентна на базовите мощности и би увеличила работните места в региона, каза още Христов, цитиран от БТА.
"Тук искаме да привлечем големи индустриални компании, които да осигурят заетост с условия на труд от високо ниво, тоест по-добри от мините или със същото или по-високо заплащане", обясни той. По думите му трудността е в привличането на индустрии, които са с по-висока добавена стойност и такива, които осигуряват доходи, които са на същото ниво или по-високи от сегашните на хората, заети в енергетиката.
Христов каза още, че е посетил трите рудника в региона и се опитал да гарантира на работещите там, че няма непосредствена опасност за затварянето им и не се работи по такива планове.
mediapool.bg