Сътрудничество между България и Казахстан в производството на зелен водород са обсъдили министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов и посланикът на Казахстан в България Виктор Темирбаев на среща във ведомството, съобщиха оттам в понеделник.
Подробности не бяха обявени, освен изявлението на министъра, че "България има всички предпоставки да се превърне в регионален лидер в производството на зелен водород".
Досега има обявени няколко намерения за производство на водород от възобновяеми енергийни източници, включително на територията на въглищния комплекс "Марица Изток", който трябва да се трансформира. Само проектът за Водородна долина на сегашния министър на енергетиката Румен Радев, но в предишното му битие на зам.-предсдател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, обаче има някаква относителна концепция. Българският проект Blion за 15 млрд. евро е сред петте на европейската организацията "Хайдроджен Юръп", който принципно се подкрепя от Европейската инвестиционна банка, но тепърва ще има яснота въобще дали ще го бъде.
Миналата седмица възможностите за общи водородни проекти бяха обсъдени и между енергийните министри на България и Украйна Румен Радев и Херман Халушченко, а десетина дни по-рано бе обект на разговори и с американския посланик у нас Кенет Мертен.
Богданов и Темирбаев са се разбрали за предстоящо провеждане на заседание на междуправителствената комисия по икономическо сътрудничество на двете държавия.
"Минало е много време от предишната и е дошъл моментът да обсъдим бъдещи приоритетни сектори за взаимодействие", посочва министърът, цитиран в съобщението на ведомството си.
Не се посочва кога може да се очаква това заседание, но в неговите рамки се предвижда българо-казахстански бизнес форум.
Министърът на икономиката и индустрията и посланикът на Казахстан са обсъдили и възможностите за повишаване на стокообмена между страните, както и сектори от взаимен интерес като развитие на транспортната инфраструктура, диверсифициране на доставките на енергийни източници и др.
Богданов е изтъкнал, че България е един от най-големите производители на медни суровини и подчертал, че целта ни е да растем във веригите на доставки, така че да участваме в производството на модули за електромобили.
Той е представил и откритата през април тази година индустриална зона "Доброславци", която ще бъде първата специализирана у нас за автомобилния сектор и дори намеренията на предишното служебно правителство бе да привлече там инвеститор в производство за електромобили..
Посланик Темирбаев определил България като важен икономически партньор за Казахстан и обяви, че между двете страни има много нереализиран потенциал в икономическите отношения.
mediapool.bg