Кламер БГ - Бизнес новини: Служебната власт оставила без поддръжка и кантарите от тол системата. 30% вече не работят

Служебната власт оставила без поддръжка и кантарите от тол системата. 30% вече не работят

Бизнес

|
Пон, 10 Юли 2023г. 19:05ч.
Служебната власт оставила без поддръжка и кантарите от тол системата. 30% вече не работят

сн. БГНЕС

Служебната власт е занемарила и части от поддръжката на тол системата в България. 30 от кантарите в обхвата на тол системата, които изчисляват в реално време теглото на преминаващите по платените пътища тежки камиони, се оказва че не работят. Това става ясно от отговор на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков на въпрос на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов.

30% от сензорите не работят

"Неработещите сензори за претегляне в движение в момента са 30", посочва министъра като уточнява, че общият брой на тези устройства е 100. Така излиза, че 30% от кантарите не работят.

"През 2020 година консорциум "Капш трафик солюшънс" ДЗЗД е предоставил 100 изградени сензори за претегляне в движение на Национално тол управление. Те са въведени в експлоатация веднага след приемането им. Към момента част от инсталираните сензори не функционират поради технически причини в следствие на атмосферни условия и износване от експлоатацията им", уточнява министърът.

От отговора обаче изскача още по-любопитен детайл. Над половин година реално тези съоръжения са оставени без поддръжка. Оказва се, че споменатият консорциум е имал задължение да ги поддържа в период от 2 години, които според отговора на министъра са "изтекли през декември 2022 г." От тогава досега Агенция пътна инфраструктура (АПИ) не е провела нова обществена поръчка и тази поддръжка е изцяло занемарена. Отворен остава въпроса дали адекватно са определяни таксите, защото за формирането им се взeма предвид и тонажа им.

Предстои старт на обществена поръчка

Сега строителният министър посочва, че такава процедура ще бъде проведена.

"В тази връзка агенцията подготвя провеждането на обществена поръчка с предмет "Избор на изпълнител за доставка, калибрация и поддръжка на съществуващи кантари (сензори за претегляне в движение) и метеорологични станции част от крайпътната и правоприлагаща инфраструктура на електронната система за събиране на пътни такси", казва той.

Поръчката ще бъде обявена във времето от юли до септември.

Незаконно

В средата на юли миналата година в свой одит Сметната палата обяви, че поръчката за изграждането на самата тол системата на стойност 118 млн. лв. без ДДС (141 млн. лв. с ДДС), възложена от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) чрез пряко договаряне, е незаконосъобразна.

Одиторите са инспектирали "сключването и изпълнението на договорите за обществени поръчки на АПИ във връзка с проектирането, изграждането и експлоатацията на електронна система за събиране на такси за ползване на републиканска пътна мрежа" за периода от началото на проектирането на системата до края на 2020 г.

"Възлагането на дейности на стойност близо 118 млн. лв. без ДДС от АПИ чрез процедурата "договаряне без предварително обявление" не е законосъобразно", е заключението от одита.

В края на 2020 г. АПИ подписа втори договор с консорциум "Капш Трафик Солюшънс" за поддържане на надграждане на тол система за 141 млн. лв. с ДДС за следващите 5 години. Контрактът бе договорен без предварително обявление още през август 2020 г. Преди това австрийската компания изгради тол системата, за което получи 180 млн. лв. с ДДС от държавата.

Според новия контракт за срок от 5 години австрийската компания трябва да извършва "проактивен мониторинг", експлоатационна поддръжка и надграждане с нови функционалности на електронната система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа. Целта е да се осигури непрекъсната 24-часова работа на тол системата.

Тол системата влезе в експлоатация у нас на 1 март 2020 г. след половин годишно забавяне.

Въпрос на политическа воля

"Дори рутинни и привидно елементарни неща като "да работи това, което си си купил" изискват политическа воля. Добре, че в момента я има", коментира във фейсбук поставилия въпроса Божидар Божанов, който бе и министър на електронното управление в кабинета “Петков”.

mediapool.bg