Като нов лидер на банковия пазар ОББ смята да заложи на нова философия при таксуването на банковите услуги. Целта те да бъдат по-достъпни и приемливи за клиентите във времена на покачващи се лихви и висока инфлация. Идеята е банките да покажат, че са отговорни пред обществото и не вдигат ненужно такси. Това стана ясно при представянето в сряда на официалното обединение на ОББ с КВС Банк (бившата Райфайзенбанк), което беше вписано в Търговския регистър на 10 април.
В началото на годината ОББ и КВС Банк България - и двете част от белгийската "КВС Груп", обявиха, че намаляват с 10% таксите за извършваните от тях преводи през дигиталните канали – онлайн и мобилно банкиране.
От годишната статистика на Българската народна банка (БНБ), обявена в края на февруари, се видя, че банките мастодонти вземат най-високи такси при операции на каса в банков клон, като в същото време запазват тарифите си за онлайн и мобилното банкиране почти непроменени.
Например средната такса за вътрешнобанков превод на каса в офис на банките у нас се е увеличила до 3.05 лв. през 2022 г., което е поскъпване с над 30% за една година. Високите такси силно дразнят потребителите, особено на фона на големите печалби на банковия сектор, които удариха пореден рекорд миналата година – 2.1 млрд. лв. Затова високопоставени банкери смятат, че трябва да се върне балансът и цените на банковите услуги да се поддържат на приемливи за потребителите нива.
ОББ смята да задържи в България по-голямата част от печалбата си за 2022 г., но решението по този въпрос ще бъде взето през юни, казаха в отговор на въпрос на Mediapool Петър Андронов, главен изпълнителен директор с ресор "Международни пазари" на белгийската "КВС Груп", и Питър Рубен, кънтри мениджър на "КВС Груп" в България и главен изпълнителен директор на ОББ.
Печалбата на ОББ за 2022 г. е 152 млн. лв., а на КВС Банк – 134 млн. лв. Целта е средствата да се ползват за сериозен растеж на кредитирането. Преди дни "УниКредит Булбанк" обяви, че ще разпредели на акционерите си цялата си печалба за миналата година, което значи, че ще изнесе в Италия към 460 млн. лв., а Банка ДСК – към 250 млн. лв. (около 44% от печалбата си) в Унгария.
Белгийската КВС става най-големият финансов конгломерат у нас
В края на 2021 г. собственикът на ОББ – белгийската "КВС Груп", обяви, че купува "Райфайзенбанк България", както и дъщерните й дружества в сделка за 1.015 млрд. евро. Общо инвестицията на белгийската група във финансовия сектор у нас в последните около 15 години е 2.4 млрд. евро, с което групата на КВС се превръща в най-големия финансов конгломерат в България с компании в банкирането, застраховането, лизинга, пенсионното осигуряване, управлението на активи и др., обясни Андронов. ОББ има най-високия кредитен рейтинг сред банките у нас (А-).
"Това означава, че сигурността, която имат белгийските граждани, я имат и българските клиенти на КВС Груп", каза Андронов. По думите му целта на финансовия конгломерат не е непременно голяма печалба, а и устойчивост на бизнеса. "Не търсим по-голям пазарен дял за сметка на качеството", каза банкерът.
Все още не е ясно дали новата обединена банка ще е първа по активи у нас след април, но ако се сметнат кумулативно активите на ОББ и КВС Банк към 31 декември 2022 г., те изпреварват първите две в сегашната класация – Банка ДСК и "УниКредит Булбанк".
Още по темата:
Топ банкер: Има риск от социални трусове
След обединението, което е поредно в сектора за последните години, банките у нас намаляват до 17 (без клоновете), с което се затвърждава силната консолидация в банковия сектор. Към края на 2022 г. банките у нас, които са под надзора на Европейската централна банка (Банка ДСК, УниКредит Булбанк, ОББ + КВС Банк и Юробанк/Пощенска банка) имат 67% пазарен дял (измерен чрез размера на активите) и генерират 73.54% от печалбата за 2022 г. (1.5 млрд. лв.). Според Петър Андронов това няма да доведе до влошаването на конкуренцията на пазара.
Плановете на белгийската група да увеличи кредитирането у нас тази година са дошли след анализ, че все още в България няма балон на жилищния пазар, каза Питър Рубен. По думите му разходите за погасяване на ипотечен кредит в България са 38% от средната работна заплата, което е много балансирано съотношение. Правени са анализи на европейско ниво, от които излиза, че българският пазар не е прегрял, макар да е малко над равновесието. В същото време в много страни от еврозоната има сигнали за охлаждане на пазара на недвижимости. В някои страни извън еврозоната пък основните лихви са повишени до нива, които са довели до съществено свиване на кредитирането – Унгария (13%), Чехия (7%) и др.
Клиентите на КВС Банк засега да не правят нищо
Правното сливане на ОББ и КВС Банк не означава директни промени за всичките 2.4 милиона клиенти от този момент нататък, казаха още Петър Андронов и Питър Рубен. В оперативен план обединението ще бъде плавен процес, който трябва да приключи до края на 2024 г. Първата цел е да се интегрират услугите от ежедневното банкиране. На първо време клиентите на КВС Банк няма нужда да предприемат каквито и да било действия, освен да следят съобщенията от банката. Когато има нужда от промени – например смяна на номера на банковата сметка (IBAN), банката сама ще ги потърси. Старите IBAN ще бъдат активни до една година след промяната и хората ще получават съобщения, ако по тях продължават да постъпват парични суми.
Постепенно ще има оптимизация на клоновата мрежа и на банкоматите, които общо на двете банки са около 800. Като първа стъпка след правното обединение клиентите ще могат да теглят от АТМ мрежата на ОББ и досегашната КВС Банк при идентични условия и няма да дължат такси за междубанкови преводи между двете.
В България "КВС Груп" има и три големи центъра за бизнес процеси, като най-големият е във Варна и вече има около 875 служители. Белгийската група силно залага на дигитализацията на финансовите услуги и изкуствения интелект, като за нея работят над 100 учени, разработващи иновации в управлението на данни, като някои от тях са базирани в България.
mediapool.bg