Кламер БГ - Бизнес новини: България и пет държави правят алианс за пренос на азерски газ до Европа

България и пет държави правят алианс за пренос на азерски газ до Европа

Бизнес

|
Ср, 12 Апр 2023г. 18:41ч.
България и пет държави правят алианс за пренос на азерски газ до Европа

Росен Христов на терминала

Азербайджан, Турция, България, Румъния, Унгария и Словакия ще подпишат на 25-26 април в София мащабно споразумение за осигуряване на нов маршрут за доставка на азерски газ през територията на шестте държави за Централна Европа. Това обяви пред журналисти в сряда служебният енергиен министър Росен Христов при посрещането на първия танкер с втечнен газ по споразумението на "Булгаргаз" и турската БОТАШ на терминала й на Мраморно море – "Мармара Ереглиси".

Проектът за използване на съществуващия капацитет на газопреносните системи на тези държави за увеличаване на сегашните количества азерски газ за Европа е на българския газов оператор "Булгартрансгаз", румънския "Трансгаз", унгарския FGSZ и словашкия "Юстрийм". Той бе представен на Европейската комисия при посещението на председателката й Урсула фон дер Лайен в София за старта на газовата връзка между Гърция и България на 1 октомври 2022 г.

По този интерконектор в момента България получава 1 млрд. куб. м азерски газ от общо осигуряваните за Европа 10 млрд. куб. м годишно от каспийското находище "Шах Дуниз ІІ". Още 1 млрд. куб. м остават за Гърция, а 8 млрд. куб. м стигат до Италия през Трансадриатическия газопровод по дъното на Адриатическо море. Фон дер Лайен договори с президента на Азербайджан Илхам Алиев увеличаване на количествата за Европа с 4 млрд. куб. м още през 2023 г. За целта обаче е нужно разширение на Южния газов коридор, но предложението на четирите европейски газови оператора е да се използва тяхната съществуваща инфраструктура, което ще позволи по-бързо и по-евтино увеличаване на обемите азерски газ за Европа.

Целта на България е да използва трасето на стария Трансбалкански газопровод, по който Русия доставяше газ през Украйна и Румъния до България, Гърция, Турция и Северна Македония. След пускането на газопровода "Турски поток" по дъното на Черно море до Турция "Газпром" пренасочи по него потоците към тези държави и освободи капацитета на Трансбалканския газопровод, който е 16-18 млрд. куб. м годишно.

По думите на министър Христов сега споразумението между шестте държави, което предстои да бъде подписано в София, ще позволи на България да транзитира втечнен газ от американски и европейски източници отново до Централна Европа.

"Това споразумение е с европейско значение. Разбира се, паралелно с това продължаваме и сътрудничеството си с турската страна, съгласно споразумението, което имаме", каза той, визирайки документа, подписан на 3 януари 2023 г. между "Булгаргаз" и БОТАШ. Той осигурява на българския газов доставчик достъп до трите държавни турски терминали за регазификация на втечнен газ и до преносната инфраструктура на страната.

Още по темата:

Унгария и Румъния искали да ползват нашия капацитет до турските LNG терминали

В сряда на Ереглиси пристигна първият танкер по споразумението, който е осигурен от американската компания "Шанийр" (Cheniere) чрез търг, проведен в края на миналата година преди подписването с БОТАШ. Извършена е обаче размяна на слотове с френската "Тотал", която всъщност спечели търга за доставка в Турция, но ще ползва право за разтоварване на "Булгаргаз" на гръцкия терминал "Ревитуса".

Шефката на "Булгаргаз" Деница Златева, която също бе на терминала "Ереглиси", определи деня като "изключително важен ден, в който даваме начало на стратегическото партньорство с БОТАШ", което е важно за разнообразяването на доставките и поддържането на конкурентни цени на синьото гориво.

Терминалът "Ереглиси", сн. Министерство на енергетиката

Тя припомни последно внесеното заявление за цената на газа през май и прогнозата за юни и отбеляза, че от началото на годината в този период стойността на газа е намаляла с 60 на сто.

"С микса, който постигнахме, с годишния търг, който имаме от края на миналата година, освен че гарантирахме всички количества природен газ в една много несигурна ситуация, в която се говореше, че ще има недостиг на природен газ, но го направихме и на конкурентни цени. Очакваме този тренд за намаляване на цените да продължи и българските потребители - и битовите, и индустриалните, да купуват газ на ниски и конкурентни цени, което им дава и съответното предимство", каза още Златева.

Според Росен Христов пък осигуреният от Турция достъп до терминали и преносна газова инфраструктура позволява "в най-изгодния момент да купуваме газ и да го доставяме до страната ни", където може да се нагнетява в разширяваното в момента газохранилище "Чирен".

Още по темата:

Започва строежът на новите сондажи в "Чирен"

Доставката на "Шанийр" пък развенчавала "политическата атака от миналата година", че споразумението с БОТАШ било "за скрита доставка на руски газ", каза още служебният енергиен министър. "Както виждате, газът идва от САЩ", заяви той.

По думите му споразумението между "Булгаргаз" и БОТАШ дава не само гъвкавост и ефективност зна доставките за българското дружество, но "е изгодно и за турските колеги, тъй като по този начин те оптимизират своята инфраструктура".

"Много държави се опитваха да постигнат такова споразумение с Турция и никой освен България не успя. Ние успяхме да намерим печеливша формула, така че и турската страна да има изгода от такова споразумение. Давам пример с терминала в Гърция, където имаме собственост. Ако там има технически проблеми, доставките ни се блокират. Множеството терминали, с които Турция разполага, на практика елиминират този проблем", не пропусна да се похвали за пореден път Христов.

mediapool.bg