Кабинетът "Денков" да предприеме действия, за да придобие и предостави на Конституционния съд сграда на Българската банка за развитие (ББР). Такъв проект на решение предстои да приеме Народното събрание, като под него са се подписали лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов, на ПП - Кирил Петков, на ДБ - Христо Иванов, на ДПС - Мустафа Карадайъ и др. По информация на Mediapool от депутати става въпрос за бившата централа на "БНП Париба" на бул. "Цар Освободител", която от 2011 година е част от активите на ББР.
Мотивите
Любопитни са детайлите, които стоят зад потенциалното решение. Посочва се, че това се налага "предвид изключителната важност за функционирането на Конституционния съд, НС намира за необходимо изпълнителната власт да положи необходимите усилия да осигури нормални услония и средства за осъществяването на тази дейност".
Оказва се, че последно на 9 май Конституционният съд в свое поредно писмо поставя своето искане за предоставяне на подходяща сграда.
"Има постигнато съгласие между всички парламентарни групи, участващи в конституционното мнозинство, че ще бъде учредена конситутиционна жалба в Конститутията. Това ще увиличи многократно работата на Конституционния съд и съответно ще бъдат необходими служители и помещения", пишат още в мотивите си депутатите.
Как ББР придоби тази сграда?
Българска банка за развитие купи историческия имот в центъра на София за рекордните над 3000 евро/кв.м. Тя придоби централата на "БНП Париба" на бул. "Цар Освободител" 2 в сделка за 11 млн. евро в началото на декември 2011 година.
ББР е платила за сградата, съседна на централата ѝ на ул. "Дякон Игнатий" 1, сумата от 21 514 130 лева (11 млн. евро). От информацията в Имотния регистър тогава не стана ясно дали цената е със или без ДДС.
Сградата е с разгъната застроена площ от 2836 кв.м, а земята под нея е 612 кв.м, от които застроени са 554 кв.м. По груби изчисления това означава, че държавната ББР я купува на цена 3100 евро, или от 3718 евро/кв.м без ДДС.
Сградите на ББР и досегашната сграда на "БНП Париба" са паметници на културата - част от първия след Освобождението архитектурен ансамбъл по европейски образец в София. Той е инвестиция на полк. Косаков, изградена по периферията на земята му, заключена между сегашните улици "Цар Освободител", "Дякон Игнатий" и "Аксаков", в близост до Княжеския дворец.
mediapool.bg