Депутати от ГЕРБ, ДПС и ИТН внесоха в сряда в парламента проект на решение, което задължава енергийния министър да проведе в рамките на 60 дни преговори с френската компания "Тотал" и австрийската "О Ем Ви" (OMV) за придобиване от държавата на до 20 процента дял от "Тотал Е&П България", която проучва за нефт и газ блока "Хан Аспарух" в дълбоките води на Черно море.
То бе обявено пред журналисти от депутата от ГЕРБ Делян Добрев, който още в събота анонсира във Фейсбук това свое намерение и сета то вече е внесено.
Добрев очаква проекторешението да бъде подкрепено и от "Продължаваме промяната-Демократична България".
Залежи за стотици милиарди куб. м
Той отново цитира изнесени от представители на "Тотал" миналата седмица пред депутатите от енергийната парламентарна комисия данни, че според досегашните проучвания от направените вече три сондажа в потенциалното находище, очакванията са за откриване на газови залежи между 210 и 510 млрд. куб. м.
Според данните на "Тотал" има две перспективни находища, които са кръстени "Винех" и "Крум", от които се очаква добив. За първата площ прогнозите са между 2030 и 2040 г. да се вадят по 5 млрд. куб. м годишно, а за втората – по 8 млрд. куб. м между 2031 и 2044 г. След това добивът ще падне съответно на 3 и 4 млрд. куб. м до 2050 г.
Всичко това обаче тепърва подлежи на доказване, като компанията за проучванията планира още един сондаж – четвърти поред в блока, който ще е в площта "Винех" през втората половина на 2024 г., и опция за пети при необходимост. Според разчетите на компанията инвестицията в един сондаж е между 80 и 100 млн. долара, а при доказване на търговско откритие необходимите инвестиции за разработка на находището са между 4 и 8 млрд. евро.
"Тотал Е&П България" получи през 2012 г. разрешение за търсене и проучване в блок "Хан Аспарух", което бе удължавано на няколко пъти и според последни данни, след приспадане на времето, което е отнело издаването на редицата документи от държавни институции, валидността му е до средата на ноември 2024 г.
Още по темата:
"Тотал" и ОМВ влагат още 1.5 млн. евро в търсене на газ в българското море
Първоначално в това дружество акционери бяха "Тотал" с 40 процента, а австрийската OMV и испанската "Репсол" – с по 30 на сто. "Репсол" обаче се оттегли от проекта и нейният дял бе разделен между останалите двама акционери и в момента французите държат 57.14 процента, а австрийците – 42.86%.
Пари за повече акции няма
Предложението държавата чрез "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) да влезе в сондажите в Черно море бе озвучена от ГЕРБ още през февруари 2023 г. преди парламентарните избори след среща на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и Делян Добрев с представители на "Тотал". Тогава също бе коментирано придобиването на до 20 процента дял в проекта, но в събота Добрев обяви за до 35% акции.
Внесеното сега в парламента предложение обаче е за до 20 на сто, като Добрев обясни това с размера на необходимите инвестиции от страна на БЕХ. Според него останалите акционери проявявали интерес към подобна сделка.
"След като се доказа, че в плитката част на блока няма нефт за добив, "Репсол" се отказа и се появи възможност за трети акционер. Ние смятаме, че това трябва да е държавата с дял до 20 процента от консорциума", каза депутатът от ГЕРБ.
Още по темата:
"Тотал" ще сондира за газ в Черно море
Той изчисли, че при влизане на БЕХ в проекта държавата, освен че ще получава до 30 процента от приходите от бъдещ добив като концесионни възнаграждения, ще взема и 20 процента дивидент от печалбата на дружеството.
Сега скромно вложение, многото пари - след 2028 г.
По думите му сегашното влизане на БЕХ в проекта няма да му струва нищо, но при бъдещите сондажи холдингът ще трябва да участва пропоционално на дела си във финансирането им. При цена от 100 млн. на сондаж това означава 20 или 40 млн. долара. По думите на бившия енергиен министър, по чието време бе сключен договорът с "Тотал Е&П България", това е скромно вложение за възможностите на БЕХ.
"Инвестициите започват да растат при евентуален добив, защото трябва десетки сондажи и газопровод Консорциумът ги оценява между 4 и 6 млрд. евро, което за България е една пета от тази сума", коментира Добрев в парламента. "При разработване на находище между 2028 и 2030 г. и пускането му в експлоатация инвестициите няма да са само собствени средства на акционерите, а чрез заеми", допълни той.
Според изнесените данни, при 20% участие на БЕХ в проекта, на холдинга щу ме трябват между 20 и 40 млн. долара за проучвателни сондажи според това дали са един или два и между 800 млн. евро и 1.2 млрд. евро за разработката на находището и добива.
Още по темата:
"Тотал" обяви за открит нефт в блок "Хан Аспарух"
Добрев коментира защо държавата не се е включила още в началото в проекта с думите, че "450 млн. евро са инвестициите на консорциума за собствена сметка, което означава, че ние, грубо казано, се облагодетелстваме от това, че не сме участвали с пари в предишните сондажи, а се включваме в следващите един-два".
Почти 100 процента сигурен добив
Според него на база на откритията на газ в съседни на "Хан Аспарух" блокове в Турция и Румъния, има шанс за почти 100 процентов успех в българското.
"При най-консервативния вариант между 2030 и 2040 г. ще се добиват по 13 млрд. куб. м газ годишно. При наше потребление от около 2.5 млрд. куб. м ще можем да изнасяме 10.5 млрд. куб. м. Това е повече от износа на Азербайджан и това е консервативният вариант. Ако се умножи по сегашната цена от 30 евро и спрямо дела ни, ще получим 3 млрд. лв. годишно концесионно възнаграждение, а иначе ще получим една пета от печалбата, която също ще е достатъчно голяма", каза още Добрев.
Според него след участието на България в изграждането на терминала за регазификация на втечнен газ край гръцкия град Александруполис, страната ни "вече има самочувствие да участва в реални проекти, а не в разни големи шлемове".
mediapool.bg