Българското правителство наложи високи данъци върху дейността на руски енергийни компании с цел да принуди "Газпром" и "Лукойл" да напуснат европейския пазар, което да направи бизнеса им много по-малко печеливш, обясниха представители на българското правителство пред "Файненшъл таймс".
Финансовият министър Асен Василев обяви, че натискът на правителството е накарал "Лукойл" да започне процеса на продажба на рафинерията си в Бургас – "Нефтохим".
Имаме индикации за интерес, казва той в интервю за "Файненшъл таймс", публикувано във вторник. В него Василев коментира въведената от правителството такса от 20 лв./МВтч върху вноса и транзита на руски газ. Мярката е в сила от 13 октомври и засяга не само "Газпром", но и "Лукойл Нефтохим", тъй като предприятието ползва руски газ. Със законовите поправки освен това авансовата вноска за свръхпечалбата се вдига от 33 на 50 процента заради високите цени на енергийните ресурси.
"Вероятно има икономическа полза от смяната на собствеността върху рафинерията", казва още министърът, но подчертава, че правителството не участва в продажбата на рафинерията.
По думите му България ще запази поредица от наказателни мерки, докато не се включат нови собственици в бургаската рафинерия.
По-късно премиерът Николай Денков потвърди, че текат разговори за продажба на "Лукойл Нефтохим".
"Интерес се изразява от няколко страни. Въпросът е доколко може да завърши с покупка. Интерес има, но решение дали ще бъде продадена рафинерията, зависи от собственика в момента. Не бих искал да коментирам нищо повече, докато не се стигне до крайна сделка", каза той.
Смяната на собствеността в петролната рафинерия изглежда логичен завършек на всички предприети от държавата действия срещу "Лукойл", които започнаха с отнемането на концесията на нефтения терминал "Росенец". След това бе решено да се отмени предсрочно дадената от Брюксел дерогация за забраната на вноса на руски суров петрол и тя да е в сила от 1 октомври 2024 г.
Междувременно предприятието има конкретни срокове за замяна на определени проценти от руската суровина с алтернативна до този срок. Определен бе и нов държавен представител в надзора на "Нефтохим", както е разписана възможността за назначаването на особне управител в предприятието при застрашаване сигурността на доставките на горива в България.
София иска да се отърве от "Лукойл", която притежава най-голямата петролна рафинерия на Балканския полуостров - "Лукойл Нефтохим", която получава руски петрол от Новорусийск, отбелязва "Файненшъл таймс" .
Василев коментира въведената такса върху вноса и транзита на руски газ като намерение да се намали печалбата на "Газпром" и "и да принудим Сърбия и Унгария да търсят (газ) от другаде.“
Унгарският външен министър Петер Сиярто разкритикува оскъпяването на транзита на газ като "неприемливо . . . закон с неясна предистория", припомня "Файненшъл таймс". Във видео от енергиен форум в Русия, където беше единственият министър на ЕС, той го нарече "пореден опит да се подкопае енергийната сигурност на Унгария и енергийното сътрудничество между Унгария и Русия".
"Новият данък е . . . напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива. Тъй като повечето договори на "Газпром" се определят на мястото на доставка в дадена страна, данъкът най-вероятно няма да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата", казва Василев през западното издание. "Това само ще намали печалбите на "Газпром", допълва той.
Същата теза изказа и премиерът Николай Денков във вторник на среща на правителството с бизнеса.
Василев обясни, че българското правителство е уведомило Брюксел за промените, а представител на ЕС каза, че Европейската комисия "разглежда" въпроса, посочва изданието.
mediapool.bg