Кламер БГ - Бизнес новини: Синдикатите са против пълното облагане на гражданските договори

Синдикатите са против пълното облагане на гражданските договори

Бизнес

|
Ср, 18 Окт 2023г. 16:32ч.
Синдикатите са против пълното облагане на гражданските договори

Атанас Кацарчев

Не само част от работодателите, но и синдикатите не подкрепят идеята на финансовия министър Асен Василев за пълно облагане на гражданските договори, предаде БНР. За тях в момента се ползват нормативно признати разходи, които намаляват данъка върху доходите, а освен това не се внасят осигуровки за редица рискове, например безработица, майчинство, болест и др. Идеята на Василев е да пресече практиката чрез граждански договори да се прикриват трудовоправни отношения.

Промените са част от пакета данъчни закони, който трябва да бъде разгледан първо от тристранния съвет, а после - и от парламента.

Представители както на работодателските, така и на синдикалните организации са против идеята гражданските договори да се облагат като трудовите. Те предупредиха, че има риск за преминаване към сивия сектор, което ще нанесе още по-големи щети на приходите от осигурителната и данъчната системи, съобщи в свой репортаж БНР.

"Предложената мярка засяга значителна част от свободните професии, което ще увеличи рязко разходите им за задължителни осигурителни вноски, както и ще увеличи данъчната тежест", коментира пред националното радио главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев:

"Ако приемем, че един граждански договор има 25% нормативно признати разходи, плюс задължението да се осигурява задължително само за пенсия, при преминаване към трудови правоотношения отпадат 25%, тоест базата на данъчната и осигурителната се увеличава и съответно се преминава към заплащане на осигурителни вноски за всички осигурителни рискове, което рязко увеличава парите, които лицето ще дължи на държавата", допълни финансистът.

От синдиката не подкрепят и друга идея на финансовия министър - държавата да стимулира с бонус от 10% лицата, които разкрият на контролните органи ключова информация, която е от значение за разкриване и събиране на допълнителни данъчно-осигурителни задължения.

Общественото обсъждане в промените в данъчните закони е до 26 октомври.

Сред тях е и проект за изменения в Закона за данък върху добавената стойност, с който се предлага удължаване на срока до 30 юни 2024 година за прилагане на нулева ставка на данъка за доставката на хляб и брашно, за да се смекчи въздействието на високите цени на хляба върху най-уязвимите домакинства, припомня БНР.

mediapool.bg