Кламер БГ - Бизнес новини: Турската АЕЦ "Аккую" получи първото си гориво и статут на ядрен обект

Турската АЕЦ "Аккую" получи първото си гориво и статут на ядрен обект

Бизнес

|
Четв, 27 Апр 2023г. 20:02ч.
Турската АЕЦ "Аккую" получи първото си гориво и статут на ядрен обект

Путин и Ердоган се включиха дистанционно в церемонията по послещането на ядреното гориво за АЕЦ

Първата турска атомна електроцентрала - АЕЦ "Аккую", получи в четвъртък първото си свежо ядрено гориво, необходимо за зареждането на І блок на мощността, която се очаква да бъде въведена в експлоатация в началото на 2024 г., а останалите три реактора ще заработят през 2028 г. В церемонията дистанционно – чрез видеоконферентна връзка, се включиха президентите на Турция Реджеп Тайип Ердоган и на Русия Владимир Путин. На място присъства генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, който изрази увереността си, че ядрената централа ще работи 100 години.

С пристигането на първото гориво АЕЦ "Аккую" получи официално статут на ядрен обект, заяви министърът на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез, цитиран от Анадолската агенция за БТА.

Урановите пелети – всеки с тегло 4.5 грама, бяха доставени предишната вечер на летище Адана от Русия при строги мерки за сигурност, откъдето бяха бяха натоварени на три камиона и превозени до централата в окръг Мерсин на южното средиземноморско крайбрежие.

"Атомната енергия вече не е далечна цел за Турция. Надяваме се през следващата година да започнем да произвеждаме електричество от атомна енергия", каза Дьонмез и обяви, че АЕЦ "Аккую" добавя нов енергиен ресурс за диверсификация на енергийното портфолио на държавата.

АЕЦ "Аккую" е най-голямото съвместно капиталовложение на Турция и Русия, заяви на свой ред президентът Реджеп Тайип Ердоган.

"Строим електроцентрала с четири реактори, всеки от които с мощност от 1200 МВ. Проектът струваше 20 млрд. долара. Всички блокове ще бъдат въведени в експлоатация до 2028 г. и при достигането на пълната си мощност електроцентралата ще произвежда 35 млрд. кВтч електроенергия. Благодарение на АЕ; "Аккую" Турция и Русия оперативно започват строежа и на втората и третата ядрена централа в републиката", каза турският държавен глава.

"Днес Турция, с 60 години закъснение, влезе в лигата на държавите с ядрена енергетика", каза още турският лидер, цитиран от ТАСС. Той отбеляза, че над 300 турски инженери са преминали обучение в Русия, за да работят на бъдещата ядрена мощност.

Владимир Путин на свой ред каза, че Русия ще продължи да осигурява на Турция енергийни ресурси, най-вече газ. Той съобщи, че доставките на руски газ в трети страни ще се извършват чрез споразумения след изграждането в Турция на газов хъб.

Путин изтъкна, че с регистрирането на АЕЦ "Аккую" като ядрен обект Турция "влиза в клуба на развитите страни". Той каза още, че с Ердоган са се споразумели да задълбочат икономическото и търговското сътрудничество, както и сътрудничеството в сферата на селското стопанство.

Руският държавен глава поздрави участниците в церемонията "с новия, значим етап в реализацията на един от най-големите съвместни проекти в историята на руско-турските отношения - изграждането на първата атомна електроцентрала в Турция".

Путин отбеляза още, че изградената от руската "Росатом" централа ползва съвременни инженерни решения като тези технологии и решения се основават на "най-строгите стандарти" за безопасност, санитарни и екологични изисквания.

Според Дьонмез четирите реактора на АЕЦ "Аккую" ще осигуряват надеждна, непрекъсната, устойчива и екологична енергия в рамките на експлоатационен план от 60 години с възможност за 20-годишно удължаване.

По думите на Рафаел Гроси от МААЕ "Турция тази година отбелязва стогодишен юбилей и АЕЦ "Аккую", след като минат сто години, все още ще произвежда чиста атомна енергия за тази страна"

След като всичките й реактори, мощността ще задоволява 10% от нуждите на страната от електричество.

Първата стъпка към изграждане на АЕЦ в Турция беше направена през 2010 г. За изграждането й бе създадена компанията "Аккую нуклеар", в която над 99 процента от акциите са собственост на руската компания "Росатом". Самото строителството започна през 2018 г.

mediapool.bg