Ще се правят още и по-задълбочени анализи за това как точно да се ремонтира авариралата преди година ПАВЕЦ "Чаира". Тепърва специалисти от японската компания "Тошиба", която е участвала в изграждането на помпено-акумулиращата водно-електрическа централа, ще идват на място и ще дадат конкретни мнения какви действия да се предприемат по възстановяването на съоръжението.
Това стана ясно по време на посещение на служебния министър на енергетиката Росен Христов в ПАВЕЦ-а в петък. То е второто му след визита в края на октомври 2022 г., когато обяви, че до края на годината ще стане ясно колко време ще отнеме ремонтът на авариралия месеци по-рано агрегат. Инцидентът стана при тестовото натоварване след извършена рехабилитация. Макар другият рехабилитиран агрегат да бе в готовност за пуск, това не стана заради мерки за сигурност до приключване на разследването за инцидента, което се води от МВР, ДАНС и дори Европейската прокуратура. Другите два от общо четирите хидроагрегата – всеки с 216 МВ мощност, също не работят, защото трябва да бъдат рехабилитирани. Така повече от година мощността не работи, няма информация от хода на разследването.
Скоро ПАВЕЦ "Чаира" няма да заработи, тъй като щетите по оборудването са значителни и ремонтът изисква много време, заяви сега Росен Христов пред журналисти в електроцентралата.
Той съобщи, че до момента са направени различни анализи на състоянието на хидроагрегатите, както от български, така и от международни експерти, които показвали умора на метала на всички четири машини.
Преди месеци се правеха анализи и дали може да се пусне неавариралият ремонтиран и превантивно непуснат агрегат. Те продължават и вероятно след нов ремонт именно втори хидроагрегат ще бъде пуснат първи в работа, докато паралелно се работи по останалите три.
По думите на Христов ремонтът би могъл да започне през следващата година и ще продължи две или три години до 2025 г.
Прогнозната цена на цялостния ремонт на четирите агрегата е около 100 милиона евро, коментира Росен Христов. Парите ще дойдат от собствени средства на собственика на ПАВЕЦ "Чаира" – "Националната електрическа компания", грантове и външно финансиране.
Преди време министърът коментира, че ремонтът на хидросъоръжението може да търси европейско финансиране по плана за възстановяване и устойчивост, който е в процес на предоговаряне с Европейската комисия.
Още по-преди това – през ноември Христов заяви пред парламента, че пълната рехабилитация на мощността ще струва 2 млрд. лв. Тогава така и не стана ясно какво има предвид под пълна рехабилитация, но обявената сега сума за пълен ремонт на четирите агрегата е десет пъти по-малка – 100 млн. евро или 200 млн. лв.
"Сумата е много по-малка, защото са търсени различни решения на проблема и две международни компании сега предлагат по-бързо и по-евтино решение на проблемите с четирите агрегати", коментира пред Mediapool директорът на "Националната електрическа компания Мартин Георгиев.
Той обясни бавната работа по предприемането на конкретни мерки за ремонтите с необходимостта от редица анализи, съгласуването на всички действия със застрахователите на оборудването, както и с Европейската банка за възстановяване и развитие. Тя управлява Международния фонд "Козлодуй", от който са осигурени повечето пари за ремонта на двата агрегата, чиято стойност е 13.8 млн. евро.
Освен това се водят сложни разговори и с изпълнителя на рехабилитацията - австрийския консорциум ABB-Voith, защото неговата претенция е, че авариралият миналия март компонент не е бил обект на действия по подписания през 2017 г. договор.
Георгиев обясни още, че всички анализи, както и последващите инженерни проектирания на заданията по ремонтите подлежат на допълнителни верификации. Едва при всички потвърждения и от страна на ЕБВР може да се предприемат действия по обявяване на обществени поръчки за новите ремонтни дейности и избора на техен изпълнител или изпълнители. При обжалване на тези процедури е възможно и да отиде повече време преди започването на отстраняването на проблемите.
Според него поради уникалността и спецификите на ПАВЕЦ "Чаира" и безпрецедентната авария няма стандартно техническо решение и трябва да се приложи новаторски подход. "В момента с технологични компании работим по различни сценарии за въвеждане на хидроагрегатите в експлоатация както в краткосрочен, така и в дългосрочен план", каза той пред журналистите.
Росен Христов отбеляза, че косвените загуби от спирането на ПАВЕЦ "Чаира" са "милиони на година".
"ПАВЕЦ "Чаира" е изключително важна за енергетиката на България, тъй като представлява гигантска система за съхранение на енергия. С въвеждането на все повече източници на възобновяема енергия, тези системи са ключови", каза още министърът.
Той коментира, че като параметри ПАВЕЦ "Чаира" може да съхрани енергия колкото произвежда един блок на ядрената ни електроцентрала за близо 8 часа.
Близо 50-годишната ПАВЕЦ "Чаира" е най-големият и сложен хидроенергиен комплекс на Балканите. Към днешната дата тя е на трето място по пад за такъв тип ПАВЕЦ, като на първо и второ място са централи в Япония, които са построени значително по-късно.
mediapool.bg