Кламер БГ - Бизнес новини: Започва технически анализ за вдигане газовия ни транзит за Гърция и Румъния

Започва технически анализ за вдигане газовия ни транзит за Гърция и Румъния

Бизнес

|
Вт, 24 Окт 2023г. 14:05ч.
Започва технически анализ за вдигане газовия ни транзит за Гърция и Румъния

Започва технически анализ за вдигане газовия ни транзит за Гърция и Румъния

След заявения от редица доставчици на природен газ интерес да пренясат по-големи от сега възможните количества суровина през газовите връзки на България с Гърция и Румъния, държавният газов оператор "Булгартрансгаз" обяви във вторник, че започна технически проучвания за увеличаване на капацитета в точките Кулата-Сидирокастро и при Стара Загора, която е част от интерконектора с Гърция, както и при Негру Вода 1-Кардам и Русе-Гюргево на границата с Румъния.

През юли "Булгартрансгаз" и "Ай Си Джи Би", която е оператор на газопровода Комотини-Стара Загора, обявиха процедури, които да тестват дали търговците от региона имат интерес към увеличаване на капацитета на тези междусистемните връзки , както и към останалите точки на свързване със Северна Македония, Сърбия и Турция.

От "Ай Си Джи Би" обявиха, че е проявен необвързващ интерес за пренос на допълнителни до 4 млрд. куб. м годишно по интерконектора на България с Гърция, чийто сегашен капацитет е 3 млрд. куб. м годишно.

Сега и "Булгартрансгаз" съобщава, че е приключила оценката на пазарното търсене на добавен капацитет и обобщените прогнози са за значителен интерес. За Кулата-Сидирокастро заявките са за 155.9 гигаватчаса дневно при сегашен твърд технически капацитет от 66.6 ГВтч на ден. За точките Негру Вода 1-Кардам и Русе-Гюргево общо заявеният принципен интерес за пренос на газ е за 302.2 гигаватчаса дневно при съществуващ твърд технически капацитет в двете точки за 185.2 ГВтч. За точката, в която са свързани газопроводът Комотини-Стара Загора и мрежата на "Булгартрансгаз" при Стара Загора заявеният за резервиране капацитет е 182.4 ГВтч дневно при сегашен от 122.3 ГВтч.

Както и предишната процедура за принципен интерес, сегашната за технически анализ ще бъде извърщена съвмество с грацкия газов оператор ДЕСФА, с румънския "Трансгаз" и с "Ай Си Джи Би".

Планира се предварителните техническите проучвания за проекти за добавен капацитет да бъдат приключени до 15 януари 2024 г., след което по тях да бъдат проведени обществени консултации до 16 февруари 2024 г. После проектните предложения ще бъдат представени на съответните национални регулаторни органи за одобрение.

Индикативният график предвижда провеждане на обвързваща фаза на пазарен тест – тоест ангажиращи заявки за резервиране на капацитет, на чиято база ще се сключат договори за пренос. Този тест се очаква да започне на 1 юли 2024 г.

Получените прогнози за търсене на услуги по пренос на природен газ в посока от юг на север са значително по-високи от съществуващите капацитети, като за някои газови години превишават над два пъти настоящите възможности на инфраструктурата, коментира изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов в съобщението на компанията.

"Основен фактор за нарастването на търсенето на капацитет за пренос през мрежата на "Булгартрансгаз" са увеличаващата се роля на втечнения природен газ в ЕС и планираните нови LNG терминали в Гърция, както и плановете за увеличаване на потоците по Южния газов коридор“, допълва той.

По думите му за реализация на амбициите на страните от Централна и Югоизточна Европа за диверсификация е необходимо разширение на инфраструктурата, която да поеме допълнителни количества газ от надеждни източници. От ключово значение за постигането на тази цел е и разширението на подземното газово хранилище в Чирен и интерконектора България-Сърбия. В синхрон с тях е и реализацията на терминала за втечнен газ до Александруполис, в който българският газопреносен оператор е съакционер с 20%.

mediapool.bg