Кламер БГ - Бизнес новини: Започва строежът на новите сондажи в "Чирен"

Започва строежът на новите сондажи в "Чирен"

Бизнес

|
Ср, 05 Апр 2023г. 17:54ч.
Започва строежът на новите сондажи в "Чирен"

Владимир Малинов (вдясно) подписа договора за новите сондажи, сн.

Договор за изграждането и въвеждане на десет нови експлоатационни и три наблюдателни сондажа в газохранилището "Чирен", с които капацитетът му на съхранение ще се увеличи от сегашните 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м, подписаха в сряда държавният газов оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) и обединението ДЗЗД "Ю Джи ЕС Дрилинг Чирен". Това стана на терен в съоръжението, в присъствието на служебния енергиен министър Росен Христов и представители на фирмите подизпълнители от САЩ, Европа, Турция и казахстан.

Стойността на проекта е 221 221 200 лв. без ДДС – с близо 90 млн. лв. над прогнозната цена от близо 134 млн. лв. Поръчката първоначално бе спечелена от ДЗЗД "Чирен дрилинг 2022" с оферта за 199 млн. лв.. Водещ участник в обединението бе "Атоменергоремонт", свързвано с бизнесмена Христо Ковачки, но победителят се отказа. Така договорът отиде при втория - консорциумът "Екзало Дрилиг Чирен" с участници "Главболгарстрой" (ГБС), "Главболгарстрой Интернешънъл" и сливенската "Газ Проджект девелопмънт".

Това дружество обаче е променило името си на ДЗЗД "Ю Джи ЕС Дрилинг ЧИРЕН", като обяснението е, че като подизпълнител се оттегля една от компаниите – полската "Екзало Дрилинг" и е вкаран казахстански подизпълнител. Съакционерите в дружстовото остават същите – ГБС, "ГБС Интернешънъл" и "Газпроджект" с дялове съответно 42:42:16 на сто.

Подписаният сега договор с изпълнителя трябва да бъде изпълнен за 600 дни. Очакванията са в края на 2024 г. - началото на 2025 г. всички технологични съоръжения да бъдат въведени в експлоатация.

Предвижда се да бъдат изградени десет нови високодебитни експлоатационни и три наблюдателни сондажа, както и 10 броя нови шлейфи, свързващи експлоатационните сондажи с компресорната станция. Точното местоположение на всеки един сондаж ще бъде определено въз основа на актуализирането на 3D цифровия модел на Чиренската геоложка структура и извършването на моделиране. Всеки един от новите 10 експлоатационни и 3 наблюдателни сондажи се предвижда да бъде разположен на площадка с приблизителна засегната площ 100 кв. м. след сондиране.

"Проектът за разширение на хранилището стартира преди тринадесет години, а днес събрахме международен екип с цел неговата успешна реализация", коментира при подписването изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов

По думите му се водят разговори с финансиращи институции от САЩ за привличане на допълнителни средства за разширението на газохранилището. То се изпълнява чрез три поръчки за общо над 600 млн. лв. без ДДС.

Договорът за компресорната станция за нагнетяване и добив на газ в хранилището бе подписан през януари 2023 г. Неговата стойност е близо 298 млн. лв. и се изпълнява също от консорциум, структуриран около ГБС. Третата поръчка е за строеж на газопровод, свързващ хранилището с преносната мрежа на "Булгартрансгаз" край козлодуйското село Бутан. Тя е за близо 83 млн. лв. и за неин изпълнител също бе определен консорциум с участието на ГБС - ДЗЗД "Стройгазсистем".

Решението на БТГ обаче преди дни е обжалвано пред Комисията за защита на конкуренцията от обединението ДЗЗД "Инфра Експерт-Вемак", сформирано около турската "Вемак" с участници Консорциум "Вемак" ДЗЗД и "Инфра Експерт" на Иво Михайлов. Това блокира засега третата поръчка, но по думите на Малинов в дружеството "сме спокойни". "Ще изчакаме всички компетентни институции да се произнесат и да подпишем договора, което няма да се отрази на реализацията на проекта, тъй като този трети етап е най-лесният", заяви шефът на газовия оператор.

Реално в момента разширението за газохранилището има осигурени около 156 млн. лв. безвъзмездни по Механизма за Свързване на Европа и 87 млн. лв., отпуснати като заем от собственика на БТГ – "Българският енергиен холдинг". Тоест малко над 1/3 от необходимите средства.

Още през февруари от дружеството обявиха, че американски финансови институции проявяват интерес към разширението на "Чирен". Тогава Малинов се срещна с представители на държавната Американска корпорация за международно развитие (U.S. DFC), на "Ексим банк" (EXIM Bank) – федералната агенция за експортно кредитиране на САЩ, както и на MIGA – Агенцията за многостранни инвестиционни гаранции към Световната банка.

Служебният енергиен министър Росен Христов коментира, че след въвеждането на разширения обем на газохранилището ще е гарантирана около една трета от годишната консумация на газ в България. По думите му това ще даде възможност страната ни да се възползва от флуктуациите на пазара. Ще се насърчи и търговията с газ в региона, като съоръжението ще може да се използва и от търговците на втечнен газ.

"Дори в случаи на големи прекъсвания на доставките на газ страната ни да може да използва за няколко месеца съхранените количества. Финансовите ползи са в две направления. Едното е, че имайки такъв обем газохранилище, България ще може да се възползва от ниските цени на природен газ в месеците на ниско потребление. Директните ползи за държавното дружество "Булгартрансгаз" са таксите за услугите по съхранение, които ще получава", коментира още Христов.

"Стратегически и чисто финансово този проект е от голямо значение за България", заяви той.

mediapool.bg