Държавата въвежда от 1 януари 2024 г. акциз от 331 лв./кг за нагреваеми стикове за пушене, които не съдържат тютюн, а са произведени от растения, билки или плодове с добавен никотин или без такъв. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, публикувани от финансовото министерство за обществено обсъждане.
Такъв акциз реално е заложен още в поправки на същия закон от август тази година, но там е записана по-широка формулировка за заместителите на тютюна, съдържащи никотин. Те са определени като "продукти, съставени изцяло или частично от прах, частици от паста/гел, или друга субстанция, или комбинация от тези форми, включително в опаковки под формата на пакетчета (паучове), които не съдържат тютюн, а съдържат никотин".
Тогава е предвидено акцизната ставка за такъв продукт да е 90 лв./кг от 1 август 2023 г., 95 лв. - от 1 януари 2024 г., 105 лв. - от 1 януари 2025 г., и 115 лв. за килограм от 1 януари 2026 г.
Сега финансовото министерство въвежда по-конкретна дефиниция за "нагреваеми изделия със съдържание, различно от тютюн, на базата на растения, билки или плодове, независимо дали са обработени с никотин". Акцизната ставка от следващата година е увеличена над три пъти – на 331 лв. за килограм, през 2025 г. става 380 лв., а през 2026 г. - 400 лв./кг.
Такива продукти в момента в България реално не се предлагат, но се очаква билкови стикове за пушене с никотин да се появят на пазара в началото на следващата година за ползване с познато нагреваемо устройство. Сега се предвижда те да бъдат приравнени на нагреваемите тютюневи изделия, които имат същите като предлаганите със сегашните законови промени акцизи.
Според производители на цигари е редно акцизите за продуктите за пушене да са според вредата, която нанасят на организма, и не е редно изделия без никотин да са облагат като такива с никотин.
В сряда на заседанието си пък Министерският съвет прие промени и в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, според които от 23 октомври 2023 г. на българския пазар трябва да спрат да се предлагат нагреваеми тютюневи изделия със специфични аромати и вкусове. Такова е изискването на европейска директива за информираността на потребителите относно рисковете при употребата на тези изделия. За внесените вече такива продукти се предвижда гратисен период за продажбата им до 1 януари 2024 г.
Забраната след това обхваща предлагането и продажбата на нагреваеми тютюневи изделия с характерни вкусово-ароматни качества или съдържащи овкусители, в която и да е от съставните си части, като например филтри, хартия, опаковки, капсули, или други технически елементи, даващи възможност за промяна на техния мирис или вкус или интензитета на техния дим или аерозол.
Как обаче ще се определят изделията със забранените специфични вкусове все още не е ясно, тъй като и на европейско ниво не са изработени такива стандартизирани критерии, за да е ясно кои нагреваеми тютюневи стикове попадат под рестрикцията.
Производителите и вносители на такива изделия са наясно, че предстои забраната им. Законовите поправки за това обаче нямат шанс да бъдат приети от парламента и да влязат в сила до 23 октомври 2023 г. Плановете на Народното събрание са да се разпусне т 6 октомври до 5 ноември, заради местните избори, и в оставащата една седмица до излизането във ваканция депутатите надали ще предприемат действия по точно тези разпоредби.
Иначе те предвиждат и прецизиране на изискванията към лабораториите за измерване равнището на емисиите от тютюневите изделия, както и на тези за етикетирането на тютюневите и свързаните с тях изделия.
С проекта се въвежда и незабавно изземане от пазара на електронни цигари или контейнери за многократно пълнене, както и на нагреваеми тютюневи продукти, ако не установи, че не са безопасни или не съответстват по някакъв начин на закона.
mediapool.bg