Депутатите от парламентарната енергийна комисия решиха в четвъртък да отложат за идната сряда гласуването на пътната карта на България за постигане на климатична неутралност до 2050 г. Причината е, че тя се оказа миш-маш от срокове, графици, извеждани въглищни гигавати, вкарвани ядрени мощности и идеи за ПАВЕЦ и възобновяеми източници
Документът е изготвен от енергийното министерство и вече е одобрен от Консултативния съвет по Зелената сделка и от Министерски съвет. Макар да развива два сценария за спирането на въглищата за производство на електроенергия, се предлага това да стане през 2030 г., вместо през 2038 г., какъвто е другият вариант.
Идеята на ведомството е отпадането на топлоелектрическите централи да става с постепенното им заместване с възобновяеми и ядрени мощности.
“Тук не виждаме една дума за климатичната неутралност, а се говори само как ще се затварят въглищните централи. Няма думичка за енергийната ефективност", коментира депутатът от ГЕРБ и бивш зам.-енергиен министър Жечо Станков.
"Трябва да се изготвят още доклади и от други комисии", коментира и колегата му от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Радослав Рибарски.
"Вашето изказване политически е добро, но дайте аргументи как пътната карта може да стане по-щадяща за ТЕЦ-овете", обърна се той към Станков.
Други депутати обърнаха внимание, че освен сектор "Енергетика“, сектори като "Транспорт“, "Строителство“ и други, които са сериозни замърсители, не са включени в Пътната карта за климатична неутралност.
Депутатът Васил Стефанов от ПП – ДБ предложи гласуването на документа да бъде отложено заради неправилно формулиране на срока в дългосрочен план от 2030 г. до 2038 г., който би могъл да бъде тълкуван многозначно от заинтересованите страни и който трябва да бъде по-старателно описан в текста.
Председателят на комисията Делян Добрев от ГЕРБ подложи това предложение на гласуване и бе прието да се изгладят недоразумението около срока за спиране на въглищните мощности.
mediapool.bg