Кламер БГ - Бизнес новини: Всички договори и данни за инфраструктурата в АПИ ще бъдат дигитализирани

Всички договори и данни за инфраструктурата в АПИ ще бъдат дигитализирани

Бизнес

|
Ср, 15 Ноем 2023г. 17:58ч.
Всички договори и данни за инфраструктурата в АПИ ще бъдат дигитализирани

Зам.-министърът на регионалното развитие Николай Найденов Сн. МРРБ

Започва дигитализация на всички договори и данни в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов на форум, посветен на световния ден на Географските информационни системи (ГИС). В него се включиха рекорден брой участници, а организатор на събитието е "Есри България" и "ГИС Алианс".

Николай Найденов посочи, че дигитализацията на данните на АПИ е необходима, за да се направи инвентаризация на всичко - пътища, мостове, предпазни съоръжения, вертикална маркировка и т.н. Това ще улесни ръководството на АПИ при вземането на решения.

На инвентаризацията на данните ще стъпи изработването на Стратегията за развитие на пътната инфраструктура до 2030-та година и програмата за нейното изпълнение, посочи Найденов.

"По този начин ще постигнем не само прозрачност на публичните средства, които ще се разходват, но и ще има много по-голям контрол", каза заместник-министърът. Именно за прозрачното разходване на публичните средства е необходимо въвеждането на строителното информационно моделиране, зад което стоят географските информационни технологии, отбеляза Николай Найденов.

Трябва да се инвестира в процеси по подобряване на съществуващите пространствени данни в системата, включително да се създадат важни за държавата слоеве: единен адресен регистър, хидрография, дигитални двойници на пътната и жп инфраструктура, детайлни цифрови модели на важни територии, каквито са крайбрежните Дунавски и Черноморски зони, слой с границите на населените места определени по реда на Закона за устройство на територията, каза Николай Найденов.

Работи се по въвеждането на геопортал и единен регистър на всички документи, свързани с устройственото планиране, както и на информационна система за инвестиционно проектиране на база на географските информационни технологии, допълни той.

"Липсата на регистър на всички актове, които се издават от администрациите във връзка с устройството на територията, води до многото скандални строежи, които често пъти виждаме", каза заместник-министърът на регионалното развитие. Той допълни, че ако този регистър е публичен, ще се знае още в допускането за изработка на Подробните устройствени планове, кой, какво, къде и как ще строи. Тогава и гражданският сектор, и административният, ще могат да упражняват контрол, посочи Найденов.

"С използването на ГИС технологията изключително лесно и сигурно ще можем да се информираме какви са ресурсите на държавата, какво има в момента и какво предстои да се направи", каза Найденов.

Географските информационни системи променят много бързо обществото и сме свидетели на това как през последните години те заемат все по-важна роля в архитектурата на електронното управление на администрациите на централно и местно ниво, заяви заместник-министърът на електронното управление Валентин Мундров.

"Денят на ГИС ни предоставя уникалната възможност да се замислим за забележителния напредък в технологиите и за мощната роля, която географските информационни системи играят в оформянето на нашето ежедневие. От градското планиране до опазването на околната среда, от реагирането при бедствия и аварии до общественото здраве – ГИС са се превърнали в незаменим инструмент в широк кръг от области и позволяват онлайн колаборации и комуникации между различни области", посочи Мундров.

Той припомни, че в България сме свидетели на внедрявания на много иновативни ГИС системи, които включват прилагането на най-съвременните информационно-технологични тенденции в сферите на интернет на нещата, изкуствения интелект, използването на спътниковата информация, мобилните приложения, големите данни и други.

Специално за ГИС деня в България пристигна и Филип Мот, генерален директор на "Есри Европа". Той представи световните ГИС тенденции и европейски добри практики в използването на ГИС технологии. Сред примерите, които Филип Мот демонстрира, се открои уеб ГИС приложението на Световната метеорологична организация, с което се представя състоянието на климата в Европа, както и прилагането на ГИС за подпомагане изграждането на първата нова атомна електроцентрала от двадесет години в Обединеното кралство – най-мащабният проект на Великобритания в енергетиката и борбата с изменението на климата. Пакет от уеб приложения на ArcGIS, мобилни решения и табла за управление се използват за осигуряване безопасността, качеството, повишаване на производителността и сътрудничеството на място на повече от 6 хиляди човека, участващи в строежа на централата.

В конференцията по случай Световния ГИС ден в България се включи и Катарина Клементе от Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex). Тя ръководи екипа от ГИС експерти на агенцията и представи новостите в приложенията на ГИС за интегрирано европейско управление на границите. Катарина Клементе показа различни системи и ГИС дашборди, с които "Фронтекс" следи и управлява границите на Европейския съюз. Поради голямото въздействие на войната в Украйна върху външните граници на ЕС, "Фронтекс" e създала кризисна клетка за наблюдение на ситуацията. ГИС екипът в нея ежедневно изготвя карти, представящи ситуационната картина по границите, за нуждите на Европейската комисия и изпълнителното ръководство на агенцията.

В най-мащабният ГИС форум у нас се включиха над 700 представители на повече от 200 организации от държавната администрация, местното самоуправление, бизнеса, академичната общност, неправителствения сектор и много други. Събитието се проведе под надслов "С ГИС създаваме по-устойчив свят заедно".

mediapool.bg