Кламер БГ - Бизнес новини: Фермери обвиниха Агенцията по храните, че лобира за едрите производители (Обновена)

Фермери обвиниха Агенцията по храните, че лобира за едрите производители (Обновена)

Бизнес

|
Ср, 15 Ноем 2023г. 20:56ч.
Фермери обвиниха Агенцията по храните, че лобира за едрите производители (Обновена)

Пазар, живи животни, БГНЕС

Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) обрича на фалити стотици малки български производители на храни със заповедта си от миналата седмица, с която затвори провеждането на пазари. Това алармираха в сряда от обединение "Български фермерски пазари". В края на миналата седмица от агенцията съобщиха, че забраняват провеждането на пазари за живи животни и животинска продукция на територията на цялата страна.

При въвеждането на забраната от агенцията посочиха, че мярката е във връзка с усложнената епизоотична обстановка и има превантивен характер срещу разпространението на болести като птичи грип и африканска чума по свинете.

От обединение "Български фермерски пазари" твърдят, че без аргументи със заповедта се забранява и продажбата на "животински продукти" като яйца, млечни продукти, колбаси и други храни от животински произход.

В писмо, изпратено до директора на агенцията д-р Патерински, до министър-председателя – акад. Николай Денков, министъра на земеделието и храните – Кирил Вътев и българския омбудсман – проф. Диана Ковачева, те изразяват своето пълно несъгласие със забраната за предлагане на продукти от животински произход на пазарите в страната.

"Включването на тази категория стоки в заповедта на БАБХ не е обосновано и обсъдено нито с потенциални потърпевши страни, нито е аргументирано пред широката общественост въз основа на констатации, наблюдения или обективна експертна оценка" сигнализират организаторите на фермерските пазари у нас.

Те припомнят, че според БАБХ рестриктивните мерки “имат и за цел намаляване на значителните икономическите загуби, които би претърпял бизнесът”, но на практика забраната със сигурност ще причини значителни икономически загуби за малките законно регистрирани производители.

При налагането на забраната от Агенцията по храните добавиха, че целта е да се намалят значителните икономическите загуби, които търпи бизнесът. От началото на годината до момента заради птичи грип у нас бяха унищожени близо 1 милион птици.

"Подобен вид аргументация, като тази цитирана от придружаващия текст на БАБХ, защитаваща интереса само на част от бизнеса, е в противовес със заявените намерения на правителството да бъдат подпомагани малките производители", заявяват организаторите на фермерски пазари у нас.

"Като хора, които работят с малки производители, вярваме и виждаме, че тези производители имат ключова роля за развитието на редица региони в страната и подобна заповед ще има трайно негативен ефект върху тях и България, особено в контекста на трудностите пред селскостопанския сектор. В допълнение, заповедта влиза в сила в критичен период в стопанската година, когато за редица производство е настъпил моментът за реализация на продукцията, нещо, което цитираната заповед блокира", продължават авторите на писмото.

Агроведомството: Очаква се пазарите да се върнат до 10 дни

Изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински коментира, че забраната на продажба на продукти от животински произход на фермерски пазари е предприета, заради струпването на фермери по тези пазари и опасността огнищата на птичи грип да се разпространят. Очаква се мерките да отпадат поетапно в следващите десетина дни, след като се направи цялостен скрининг в птицевъдните обекти.

Вече е разрешена продажбата на риба и рибни продукти, както и на пчелен мед на тези пазари. Очаква се след изясняване на ситуацията в страната на регионален принцип, според актуалната епизоотична обстановка, да отпадат ограниченията и за други животински продукти, уточни д-р Патарински.

В рамките на последните 20 дни имаме 7 огнища, които са установени в областите Велико Търново, Пазарджик, Хасково и Добрич. Засегнати са 1,2 млн. птици или това са 20 % от всички яйценосни птици в страната, съобщи заместник-министър Стратев. Той призова птицевъдите да съобщават навременно, ако имат съмнения за заболяване в техните ферми, за да бъдат предприети бързо необходимите мерки и да бъде спрян инфекциозният процес. Заместник-министър Стратев увери птицевъдите, че в такива случаи стопанствата ще бъдат обезщетени. Към момента са налични 12 млн. лв. и при необходимост ще бъдат предвидени още средства.

Председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов каза, че в България се предприемат адекватни мерки срещу заболяването и неправителственият сектор е обединил усилията си с администрацията в лицето на БАБХ и МЗХ, и с научните среди.

mediapool.bg