Кламер БГ - Бизнес новини: България поиска от ЕК 1.4 млрд. лв. без изпълнени 4 мерки

България поиска от ЕК 1.4 млрд. лв. без изпълнени 4 мерки

Бизнес

|
Пон, 09 Окт 2023г. 15:05ч.
България поиска от ЕК 1.4 млрд. лв. без изпълнени 4 мерки

България поиска от ЕК 1.4 млрд. лв. без изпълнени 4 мерки

С близо година забавяне България поиска от Европейската комисия да й бъде платено второто плащане от 1.4 млрд. лв. (724 млн. евро) по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Това съобщиха от ЕК и Министерството на финансите.

България внася искането с неизпълнени четири етапни цели от общо 66 или 94% изпълнение.

Стараната ни се надява, докато тече процеса по одобряване на плащането от страна на ЕК, да бъдат изпълнени и останалите етапни цели. Една от мерките дори отпада - това е изграждането на интермодалния терминал в Русе заради редукцията на средства и липса на интерес, според съобщението на финансовото министерство.

По същия начин страната ни постъпи и с искането за първото плащане. Тогава не беше изпълнена само една от целите - поръчката за избор на изпълнител за комуникационната система ТЕТРА, което се случи след това.

Неизпълнените 4 мерки

Внасянето на второто искане за плащането по НПВУ стана възможно след като в последните три месеца бяха изпълнени над 30 мерки, отбелязва финансовото ведомство. То посочва, че с подаването отново се отваря достъпът до средства в размер на около 9 млрд. лв. за националните инвестиции от Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ).

Сред останалите неизпълнени мерки са намаляването на обществени поръчки с един оферент за 2022 г., със завършването на обществена поръчка за бордово оборудване на влакове и с приемането на Закон за несъстоятелността на физическите лица, известен като Закона за личния фалит. Той мина на първо четене през парламента през юни 2023 г. и се очаква да бъде одобрен до края на годината.

Министерството на финансите ще преговаря за запазване на средствата при по-нататъшно изпълнение на двата етапа, така както беше и при първото плащане.

Европейската комисия има право да намали частично изплатената сума, отбелязват от ведомството на Асен Василев.

ЕК има 2 месеца за оценка

Европейската комисия разполага с два месеца за оценка на подаденото искане, след което е необходимо да се проведат консултации и с Икономическия и финансов комитет преди да се извърши самото плащане, посочват от Министерството на финансите.

Оттам уточняват, че за да бъде завършена оценката също е необходимо да бъдат приети подзаконови нормативни рамки свързани със Закона за медиацията, Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници, да бъде обявена процедура за изграждане на ВЕИ инсталации със задължение за системи за съхранение и да бъдат подписани договорите по проекта за дигитализация на железопътната отсечка Русe – Каспичан.

Европейската комисия предоставя на България 5.69 млрд. евро за възстановяване и устойчивост на икономиката ѝ.

"Както при всички държави членки, плащанията по Механизма за възстановяване и устойчивост се основават на резултатите и зависят от изпълнението от страна на България на инвестициите и реформите, очертани в нейния план за възстановяване и устойчивост", припомнят от Еврокомисията.

Очакванията на България са да получи средствата до края на годината, тъй като те са част от държавния бюджет за 2023 г. и ако не дойдат, това ще се отрази върху дефицита, който пък на свой ред е важно условие за приемането на страната ни в еврозоната.

Изпълнени мерки по второто плащане

България е изпълнила етапните цели по второто плащане свързани с инвестиции в области като STEM центрове и иновации в образованието, научни изследвания и иновации, интелигентна промишленост, саниране на сгради, цифровизация на електропреносната мрежа, енергийно ефективното улично осветление, възобновяеми източници и съхранение на електроенергия, както и цифровизация на железопътния транспорт.

Правителството претендира, че е предприело реформи, насочени към подобряване на предучилищното, училищното и висшето образование, както и ученето през целия живот.

Взети са също така мерки за насърчаване на електронното здравеопазване, действия за подпомагане на декарбонизацията на енергийния сектор чрез стимулиране на използването на енергия от възобновяеми източници и подобряване на енергийната ефективност, както и подкрепа за устойчивия градски транспорт.

Други реформи са свързани с осигуряване на достъпна, ефективна и предвидима съдебна система и борба с корупцията. Предприети са действия за внедряване на съдебната медиация, подобряване на процедурите по несъстоятелност, електронно управление, управление на държавните предприятия, борба с изпирането на пари, обществени поръчки. Обхванати са и мерки за подобряване на социалния и здравния сектор.

mediapool.bg