Кламер БГ - Бизнес новини: Денков: Фокусът е Шенген през декември, нямаме план Б

Денков: Фокусът е Шенген през декември, нямаме план Б

Бизнес

|
Пон, 09 Окт 2023г. 19:08ч.
Денков: Фокусът е Шенген през декември, нямаме план Б

Срещата завърши с декларация, която ще е основа за меморандум, а той - за договор с конкретни проекти, сн. БГНЕС

Сто процента сме насочени към това през декември България да получи положителен отговор за Шенген. В момента няма план Б, целият ни фокус е върху план А, заяви премиерът Николай Денков по време на тристранна среща по въпросите на регионалната свързаност, която събра в понеделник, в резиденция "Евксиноград" край Варна премиерите и на Гърция Кириакос Мицотакис, и на Румъния Йон-Марчел Чолаку. В нея участваха също така заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас и еврокомисарят по транспорта Адина Вълян.

Присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство е основен приоритет и за двете страни, които от години изпълняват всички технически критерии за членство, стана ясно след срещата в "Евксиноград", коментира еврокомисаря Маргаритис Схинас.

Технически и политически критерии

"Присъединяването на България и Румъния към Шенген ще увеличи нивото на нашата колективна сигурност. Това означава по-добър контрол по външните граници, вместо да се концентрират ресурсите по вътрешните граници. Двете държави са постигнали значителен напредък по отношение на миграционния натиск, но също така са тествани и веригите на доставки в Европа. Затова се надявам, даже съм убеден, че до края на годината ще можем да вземем положително решение за Шенген и всички работим активно за постигане на тази цел", заяви Схинас.

Той посочи, че в понеделник следобед ще е във Виена, за да води разговори с австрийския канцлер по повод разширяването на Шенгенското пространство и подчерта твърдата подкрепа на ЕК за влизането на двете държави в пространството за свободно движение.

Вътрешната политика не е пред интересите на Европа

Не трябва да слагаме интересите на вътрешната политика пред интересите на Европа и то в момент, когато солидарността е много важна. Убеден съм, че заедно ще намерим правилния подход, така че да не бъдем двете държави държани в ъгъла съвсем необосновано. Шенген е право на България и на Румъния, заяви румънският премиер Чолаку.

Мицотакис каза, че Гърция подкрепя влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство поради две причини – едната принципна - защото подкрепя спазването на европейските правила без дискриминация, и второ – защото Гърция има и собствен икономически интерес от влизането на България и Румъния.

Важен е надрегионалният аспект

Всички проблеми днес имат изключително важен надрегионален аспект, свързан с това, което се случва в Украйна. С това, което виждаме от два дни, че се случва в Израел. Европа повече не може да си позволи да бъде разединена, да няма пътища, които да свързват съседните държави, да няма енергийна свързаност и по този начин да се оказва зависима от външни фактори, посочи Николай Денков.

"Всички ние трябва да бъдем заедно във всеки един смисъл на думата заедно. И като политическа позиция, и като общи ценности, които да отстояваме всеки един ден в работата си. И като развитие на нашата свързаност, от която зависи нашето бъдеще", каза още българският премиер.

България, Гърция и Румъния ще работят заедно за засилване на регионалната свързаност във всичките ѝ форми, разбраха се тримата премиери.

Тримата министър-председатели приеха обща декларация, а в меморандум ще бъдат записани основните точки, по чието развитие ще се работи. На базата на този меморандум ще се сключи договор между трите държави, с който ще бъдат формулирани конкретните ангажименти по реализацията на проектите за регионална свързаност.

Превоз на украинско зърно

Като краткосрочен проект Денков посочи транспортирането на зърно от Украйна към Средиземно море и оттам към Африка. "Изпълнението на други ще изисква години, тъй като става дума за много сериозни инвестиционни проекти. За да имаме резултат след няколко години обаче, трябва да започнем работа буквално от днес", каза българският министър-председател.

Обсъден е бил и проектът за петролопровода Александруполис-Бургас, който трябва да осигури неруски петрол за "Нефтохим".

"Искаме да превърнем региона в център на международна свързаност и пренос на зелена енергия. А това изисква развитие на електропреносните мрежи на страните ни", отбеляза Кириакос Мицотакис.

ЖП коридор от Балтийско до Черно и Егейско море

Той е приветствал идеята за нов железопътен коридор от Балтийско към Черно до Егейско море. Румънският премиер пък акцентира върху необходимостта от нов мост над Дунав между Гюргево и Русе, както и от увеличаване на капацитета за корабоплаване по Дунав.

"Европейският съюз има средства чрез различни инфраструктурни проекти. Искрено бих се радвала да видя трите столици свързани с високоскоростна железопътна линия и сме тук, за да ви помогнем и подкрепим за такова бъдеще", заяви на свой ред еврокомисарят по транспорт Адина-Йоана Вълян.

Гръцкият премиер изрази желание следващата тристранна среща България – Гърция – Румъния да се състои в Александруполис.

mediapool.bg