Европейската комисия оценява въведените от България транзитни такси за Сърбия и Унгария за руски природен газ, каза говорителят на Европейската комисия Улоф Гил пред журналисти в петък.
"Ние оценяваме и обсъждаме с българските власти тези наскоро въведени мерки. Мога да добавя, че политиката на санкции към Русия е очертана, преразгледана и приета на ниво ЕС, както е от началото на руската агресия срещу Украйна. И ЕС трябва да остане единен в подкрепата си за Украйна", допълни той.
Новата енергийна вноска влезе в сила на 13 октомври и според нея операторите на газопреносната и газоразпределителните мрежи трябва да декларират пред митниците още на 10 ноември пренесените през техните съоръжения количества руски газ през настоящия месец, а до 14-то число да платят по 20 лв./МВтч за тях. Същото се отнася и за вносителите на руското синьо гориво.
Таксата предизвика недоволни политически коментари от страна на Сърбия и Унгария, които продължават да купуват руски газ през България, въпреки че договорите им с "Газпром" са на цени при доставка на входа на техните граници, което означава, че новият налог ще е изцяло за сметка на руския газов концерн. Представители на бизнеса в двете страни потвърдиха това и коментираха, че таксата е проблем на "Газпром".
В България се стигна до пореден сблъсък между президента Румен Радев и премиера Николай Денков, заради акцизната такса. Според държавния глава тя ще доведе до фалита на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", който трябва да плаща за транзита на руския газ не само до Сърбия, но и до Гърция и Северна Македония. Причината е, че не било ясно как дружеството ще си прибира парите от "Газпром". Министър-председателят му отвърна, че страната ни има пълното право да налага такава такса, чиято цел е да повиши конкуренцията на газовите доставки в региона и да ограничи търговията с руски газ.
Има обаче и тълкувания, че е възможно енергийната вноска да нарушава общностните правила за единни решения в областта на този вид такси и при налагането на какъвто и да било вид санкции срещу Русия, каквато по същество е решението на български япарламент.
По информация на Mediapool "Булгартрансгаз" ще поиска от Министерството на финансите и митниците указания как да събира таксата, а ще пита енергийния регулатор как ще му се признават тези разходи и трябва ли да се попълват декларации за произхода на природния газ.
От Агенция "Митници" обясниха пред Mediapool, че ще съдействат на задължените лица за декларират вноса и транзита на руския газ и операторите ще трябва да попълват декларации за произход на газа, каквато и в момента подавали търговците на газ, които внасят такива количества у нас.
mediapool.bg