За последната година инфлацията в България е намаляла наполовина. Това обаче не се е отразило върху цените. Техният ръст продължава като най-значително е увеличението при храните и горивата.
Това коментира пред БНР финасистър Иван Стойков.
Данните сочат, че през миналия инфлацията на годишна база е била 15.6%. През тази година тя е спаднала до 6.3%. На месечна база през септември бе отчетена дори лека дефлация – 0.1%.
Въпреки двойният спад на инфлацията на годишна база, тя остава сравнително висока на фона на средния показател в еврозоната. Разликата е от над 2 процентни пункта.
Ниската инфлация е един от критериите, които България трябва да покрие за приемане в Еврозоната.
По въпроса с високите цени властите не се прави много. Поредният опит е за кампания, която трябва да започне от 1 ноември. Инициативата се казва "Достъпно за Вас". Реално зад нея се крие възможността търговските вериги доброволно да фиксират на седмична база цените на някои продукти от 9 основни групи храни, обяви в сряда министърът на икономиката Богдан Богданов.
Идеята е да се представят продукти "на най-добра цена за потребителите", като се запази конкурентния принцип между хипермаркетите, т.е. те сами ще решават през коя седмица кои продукти да предлагат на достъпни цени. Държавата няма да се меси в ценообразуването, нито ще изисква еднакви цени в магазините на сходни марки продукти.
mediapool.bg