Не трябва да има таван на годишния процент на разходите за потребителските кредити, само пазарът може да регулира този показател, обявиха в четвъртък представители на фирми за бързи кредити, които се чувстват засегнати от приетите промени в Закона за потребителския кредит.
Законът все още не е окончателно приет в пленарна зала.
Текстовете, които вече са гласувани, предвиждат годишният процент на разходите да не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и валута, определена с постановление на Министерски съвет. Според депутата от левицата Георги Кадиев, който вкара изненадващо предложението за тавана на разходите в пленарната зала, оскъпяването на кредита ще е до 50% заедно с лихвата.
Един от вносителите на промените в Закона за потребителския кредит депутатът Румен Гечев обяви, че слагането на таван на разходите ще затвори много от фирмите за бързи кредити и ще прати клиентите им в сенчестия сектор на лихварите.
Неделчо Спасов от дружество "Изи Кредит" заяви, че този текст е бил добавен без никакво обсъждане с бизнеса в сектора между първо и второ четене на промените в бюджетна комисия към парламента.
Спасов също смята, че налагането на таван ще обрече на изчезване бизнеса на бързите кредити и ще прати клиентите"при мутрите и при лихварите".
Според представителите на фирмите за бързи кредити лихвите и таксите се регулират най-добре от пазара.
В България има над 250 фирми за бързи кредити, регистрирани от БНБ и това гарантирало и конкурентостта на продуктите, които предлагат, коментираха от бранша.
Във Великобритания този вид продукти са на същата цена както у нас, макар че това е държавата с най-добре развита финансова система, заяви Неделчо Спасов.
Костадин Атанасов от "Кеш Кредит" посочи, че с промените в закона би трябвало по -добре да се структурират продуктите на фирмите за бързи кредити, така че потребителят да е наясно с абсолютно всички такси, които плаща, вземайки необезпечен кредит.
Такава информация вече ще бъде предоставяна, защото всички изисквания на Закона за потребителския кредит вече ще важат и за супим под 400 лв., отбелязаха представители на фирмите. Те поискаха и по-строг регулаторен контрол върху дейността им, както и повишаване на изискванията за нетен капитал и произход на средствата.
Така ще останат само големи играчи, които имат какво да губят и съответно спазват правилата и добрите търговски практики, коментира Костадин Атанасов.
mediapool.bg