Кламер БГ - Бизнес новини: Несъбираема и риск за Шенген: Таксата за руския газ отпада със задна дата

Несъбираема и риск за Шенген: Таксата за руския газ отпада със задна дата

Бизнес

|
Вт, 12 Дек 2023г. 13:08ч.
Несъбираема и риск за Шенген: Таксата за руския газ отпада със задна дата

Таксата за руския газ поставя под риск Шенген, а и е несъбираема, сн. БГНЕС

Въведената и неплатена още от никого такса за пренос на руски газ през българската газова мрежа отпада със задна дата и държавният газов оператор "Булгартрансгаз" няма да плаща натрупаните задължение от 272 млн. лв. Това е записано в предложения за поправка на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Те са внесени в понеделник от депутатите и лидери на ГЕРБ Бойко Борисов, на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, на "Демократична България Христо Иванов и председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

В тях се предвижда премахване на всички текстове, свързани с въведената на 13 октомври енергийна вноска от 20 лв./МВтч върху преноса на руски природен газ през българската газова мрежа – преносна и разпределителна. С преходните и заключителните разпоредби се предвижда задължението за "Булгартрансгаз" да прави отчисленията в хазната да отпадне със задна дата, като вносителите обясняват, че ретроактивното действие на законите в такива случаи е допустимо.

В аргументите за поправките се посочва още, че в сегашните законови текстове не е предвиден механизъм за заплащане на вноските от ползвателите на газовите мрежи, а заради задължението в предишните текстове за "Булгартрансгаз" да плаща тези такси застрашава финансовата му стабилност и функционирането му. Премахването на таксата и освобождаването на газовия оператор от задължението да плаща натрупаните между 13 октомври и 20 ноември 272 млн. лв. ще му позволят да изпълнява спокойно инвестиционната си дейност.

За същото предупреждаваше президентът Румен Радев, който сезира Конституционния съд за въвеждането на таксата като платима от "Булгартрансгаз" без изобщо да е ясно как дружеството ще я събира от "Газпром". Депутатите приеха промени, според които агенция "Митници" ще си търси парите от "Газпром". Въпреки това, за периода на действие на предишните разпоредби държавният газов оператор обяви, че дългът му към хазната за вноската е около 260 млн. лв. Сумата всъщност е повече, според четиримата вносители на сегашните промени

Срещу таксата скочиха Сърбия и Унгария с аргумента, че ще им поскъпне внасяното от Русия синьо гориво. Българското правителство увери, че таксата е изцяло за сметка на "Газпром", но досега руският газов концерн не е платил и един лев досега от наложената такса. Финансовият министър Асен Василев дори бе заложил приходи от 2 млрд. лв. от таксата в проектобюджета за 2024 г., но сумата в крайна сметка бе извадена от постъпленията.

"В момента отлагаме прилагането. Работим заедно с Европейската комисия и когато EK ни даде цялостен механизъм, тогава ще го приложим отново, ако успеем да намерим такъв механизъм. Ще следваме общия европейски подход. Тази такса не трябва да бъде едностранна от страна на България. Трябва да се работи с ЕК, така че заедно с всички европейски страни този тип такси могат да бъдат наложени по начин, по който реално да имат ефект и върху икономиката на Руската федерация", заяви Кирил Петков.

От думите на Борисов става ясно, че това е предпазна мярка срещу евентуална спънка по пътя на България към Шенген. С евентуално вето срещу влизането на България в европейското пространство заплаши премиерът на Унгария Виктор Орбан. След като вече е ясно, че Австрия и Нидерландия ще отворят вратата на София за Шенген, явно правителството не иска да рискува.

"Тъй като сме доста, доста близко до Шенген и всякакви варианти по някакъв начин това да ни спъне в последния момент, като например тази такса, с колегите решихме така да подходим - да приложим правилния т. нар. "европейски подход". Това ще успокои във всички случаи държавите след нас и добросъседството, което винаги е било в нашите основни прерогативи, ще продължи да бъде такова", коментира на свой ред Бойко Борисов.

Сега парламентът спешно трябва да подготви и приеме поправките за таксата, за която правителството твърдеше, че цели повишаване на конкуренцията при газовите доставки и насърчаване на диверсификацията им и еманципацията от руския газ.

От Еврокомисията казаха, че разглеждат случая и България има право да води своя политика на приходите, а от "Газпром" така и не са коментирали досега наложената вноска, която в този си вид е напълно несъбираема.

mediapool.bg