Кламер БГ - Бизнес новини: Нова победа за ресторантьорите, още 300 млн. лв. загуба за фиска

Нова победа за ресторантьорите, още 300 млн. лв. загуба за фиска

Бизнес

|
Вт, 12 Дек 2023г. 22:30ч.
Нова победа за ресторантьорите, още 300 млн. лв. загуба за фиска

Цончо Ганев от

Депутатите от ГЕРБ, ДПС, БСП и "Възраждане" практически опростиха нови 309 млн. лв. от Бюджет 2024 на ресторантьорите, като гласуваха запазване на намалената на 9% ставка на ДДС за сектора и през 2024 г. По изчисления на Министерството на финансите, ако бе решено връщане на стандартната ставка от 20%, във фиска през 2024 г. щяха да влязат допълнителни 309 млн. лв.

Въпреки поредицата критики от парламентарната трибуна, че поправката е лобистка в полза на един от най-сивите сектори у нас (според риск анализ на НАП), депутатите отхвърлиха нормализирането на облагането, както и почти всички данъчни мерки за изсветляване на бранша.

Единствено групите на ПП-ДБ и "Има такъв народ" защитиха прилагането на стандартната ставка от 20%. "Очевидно ресторантьорите са повлияли да имат защитници в Народното събрание. Преференцията за ресторантьорите струва 300 млн. лв.", коментира депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. "Дали сме клетва да се ръководим от интересите на народа. Но тук не виждам интересите на народа, а привилегии за определени групи", добави той.

Още по темата

"Изсветляване" по ресторантьорски: 4.6 млрд. лв. оборот, 7 млн. лв. внесен ДДС

9 ноември 2023 08:01

Облекчението за ресторантьорите се бранеше най-много от "Възраждане", като ГЕРБ и ДПС почти не участваха в дебата, въпреки че тъкмо Бойко Борисов и Делян Пеевски преди време почти ултимативно поставиха въпроса за намалената ставка пред Асен Василев. През цялото време министърът поддържаше двусмислен курс по темата.

Намалената ставка от 9% бе въведена за ресторантьорския сектор през 2020 г. по личното разпореждане на Бойко Борисов заради затварянето на заведенията по време на пандемията от Covid-19. Въпреки края на здравната криза обаче ресторантите продължиха да се борят за запазване на данъчния си бонус, като надвиха в поредно Народно събрание.

Данни на НАП за данъчната събираемост от бранша пък показаха тревожни тенденции на спад на постъпленията по някои пера в последните години.

С гласуването от вторник ресторантьорският бранш се утвърждава като един от най-закриляните от властта и ползващ се от специални протекции в Народното събрание.

ДДС ставката за туроператорите и фитнесите се запазва на ниво 9% до 30 юни 2024 г., решиха още депутатите.

При гласуването на данъчните закони на второ четене в пленарна зала отпаднаха почти всички съществени предложения на министър Асен Василев за подобряване на събираемостта – плащането на заплатите в ресторантите само по банков път, работа само с лицензирани от НАП системи за управление на продажбите, бонус от 10% при сигнали за неплатени данъци и т. н.

За сметка на това бяха гласувани облекчения за земеделските субсидии до 100 000 лв., върху които няма да се плаща данък.

С редакционна поправка, направена в зала от Венко Сабрутев от ПП, бе решено клиентът да има право да задържи плащането, докато не получи касов бон. Първоначалната идея на Асен Василев беше клиентът да не плаща, ако не получи касов бон. С редакционната поправка текстът бе заменен със "задържи плащането".

Бе прието увеличение на прага за регистрация на фирмите по ДДС от 100 000 лева на 166 000 лева, което също ще лиши бюджета от сериозни постъпления.

По-рано в Закона за местните данъци и такси бе отхвърлена идеята за автоматична актуализация на данъчните оценки на сградите на всеки две години при отчетено сумарно изменение с над 10% на индексите за закупуване на нови и съществуващи жилища.

Няма да бъдат прилагани и различни местни данъци според района и вида на сградата.

Депутатите приеха при преустройство и при промяна на предназначението на съществуваща сграда или на самостоятелен обект в нея, както и при промяна на други обстоятелства, които имат значение за определяне на данъка, служителите в общината да отразяват промяната служебно, за което на данъчно задълженото лице се изпраща уведомление в 30-дневен срок.

Не се подава данъчна декларация при преустройство и при промяна на предназначението на съществуваща сграда или на самостоятелен обект в нея, както и при промяна на друго обстоятелство, което има значение за определяне на данъка, които са вписани в регистри, поддържани в електронен вид, гласува Народното събрание. Данъчно задължените лица не носят отговорност за случаите, в които общината не е събрала служебно информация за променените обстоятелства.

mediapool.bg