Кламер БГ - Бизнес новини: "Таванът" за руския петрол слабо намали приходите на Москва за войната в Украйна

"Таванът" за руския петрол слабо намали приходите на Москва за войната в Украйна

Бизнес

|
Вт, 05 Дек 2023г. 14:29ч.
"Таванът" за руския петрол слабо намали приходите на Москва за войната в Украйна

Ценовият таван от 60 долара за барел не успя чувствително да намали приходите на Москва от износ на петрол, чрез които се захранва и войната в Украйна. В първата година от този санкционен механизъм “таванът” е успял да намали приходите от износ на руски петрол едва с 14 на сто, показва доклад на Центъра за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух (CREA). Пред последните месеци стана ясно, че държави като Индия купуват евтино огромни количества руски суров петрол, преработват го и след това го продават. На практика, произведени по този начин горива може да са стигнали и до европейските потребители. В препръките си центърът предлага “таванът” за руския петрол да се свие на 30 долара за барел и да се повиши мониторинга върху прилагането му.

Какви бяха плавовете?

Преди една година, когато на 5 декември 2022 г. влезе в сила ценовият таван от 60 долара за барел и забраната за внос на руски суров петрол, Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, заяви: "Решението ще засегне още по-силно приходите на Русия и ще намали способността ѝ да води война в Украйна".

Макар да е ясно, че санкциите не са намалили решимостта на Кремъл да воюва една година по-късно, анализ на Центъра за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух (CREA) показва, че забраната за внос на петрол от ЕС и ограничаването на цените от Г-7 са намалили приходите на страната от износ на петрол с 14%, което се равнява на 34 млрд. евро.

Това въздействие обаче е далеч от това, което можеше да бъде постигнато.

По-добри резултати са постигнати през първата половина на 2023 г.

Данните на CREA показва, че санкциите са се отразили по-силно на приходите от износ на руски петрол през първата половина на годината - като през първото тримесечие на 2023 г. загубите са достигнали 180 млн. евро на ден. През януари 2023 г. в Русия се наблюдава значителен спад от 45% на месечна база на общите приходи от изкопаеми горива, като само суровият петрол бележи спад от 25%.

Ситуацията обаче коренно се променя през втората половина на годината. Загубите на приходи се свиха до 50 милиона евро на ден през второто и третото тримесечие и след това се възстановиха до 90 милиона евро на ден през последното тримесечие на годината.

Ефективността на санкциите спадна поради недостатъчния мониторинг и прилагане на политиката за ограничаване на цените на петрола, която позволява на Русия да продава своя петрол на цени над определеното равнище на ограничение.

Яркият пример "Нефтохим Бургас"

Освен това "дупката в рафинирането" позволява на петролни продукти, произведени от руски суров петрол, да влизат в държави, наложили санкции, а Русия се възползва и от дерогациите, предоставени на държави от ЕС, които внасят евтин руски суров петрол и продават своите рафинирани продукти в ЕС, както и в други региони по света.

Ярък пример за това е рафинерията "Нефтохим Бургас" в България, която е собственост на руската компания "Лукойл". Разследване на CREA с партньори Global Witness и Центъра за изследване на демокрацията в България установи, че след въвеждането на забраната на ЕС за внос на руски суров петрол Бургас е внесъл руски суров петрол на стойност над 1.1 млрд. евро под формата на данъчни приходи за Кремъл.

Още по темата

ЦИД: "Нефтохим" може да работи с 25 сорта петрол, дерогация за руския не ни трябва

24 август 2023 20:07

Увеличеното използване на танкери "в сянка" от страна на Русия за транспортиране на нейния петрол също намалява въздействието на ценовия таван и повишава цената, на която тя може да изнася своя петрол, което е допълнителен удар върху въздействието на санкциите.

Основни изводи:

Забраната на ЕС върху руския петрол и ценовият таван на Г-7 са стрували на Русия около 34 млрд. евро пропуснати приходи от износ на петрол, което е намалило приходите от износ с 14% през първата година на санкциите. Санкциите подействаха главно чрез понижаване на цените на руския петрол в сравнение със световните цени.

Таванът на цените оказа влияние, но не успя да разгърне потенциала си. Разликата в цените на руския петрол и на световен петрол постоянно намалява от началото на 2023 г., което показва, че ефективността на санкциите е намаляла. Вследствие на това въздействието на санкциите в голяма степен се прояви през първата половина на 2023 г., като през първото тримесечие на 2023 г. достигна най-високата си стойност от 180 млн. евро на ден.

Намаляващият ефект на санкциите се дължи на неуспеха на правителствата на Г-7 и ЕС да наложат горната граница (“тавана”) на цените. Този неуспех позволи на Русия да продава своя петрол над равнището на ценовия таван, като същевременно увеличи обема на износа към нови желаещи купувачи, които не налагат санкции. Освен това петролните продукти, рафинирани от руски суров петрол, се изнасят законно за държави, налагащи ценови ограничения. Тази "вратичка в преработката" осигурява отдушник за износа на петрол на Путин.

Г-7 и ЕС запазват контрол върху износа на петрол от Русия, но се въздържат да го използват. През октомври 2023 г. 48% от руските доставки на петрол са били превозвани с танкери, притежавани или застраховани в страните от Г-7 и ЕС. Като се има предвид продължаващата зависимост на Русия от европейските танкери и застраховки, по-силното прилагане и по-ниските нива на ценовите ограничения могат да увеличат многократно въздействието на санкциите. Мерките за затваряне на "дупката в рафинирането" и ограничаване на увеличаването на капацитета и дейностите на танкерите в "сянка" могат допълнително да засилят въздействието.

Препоръки:

Най-важният начин за по-нататъшно намаляване на приходите от износ на Русия е да се намали тавана на цената на петрола. Ценова горна граница от 30 щ.д. за барел (все още доста над производствените разходи на Русия, които са средно 15 щ.д. за барел) би намалила приходите на Русия с 49% (59 млрд. евро) от налагането на санкциите до края на октомври.

Наказанието за нарушаване на санкциите могат да се изразяват и 90-дневна забрана на корабите да получават морски услуги.

Продажбите на танкери от страните, застанали зад ценовия таван, на собственици, регистрирани извън тази коалицията, следва да бъдат забранени, за да се възпрепятства увеличаването на достъпа на Русия до танкери в сянка, които не подлежат на спазване на политиката. Задължителната застраховка "Защита и обезщетение" (P&I) от западни застрахователни компании следва да бъде изисквана като условие за преминаване през Датския проток, Гибралтар и други морски пропусквателни пунктове.

Страните, застанали зад ценовия таван, трябва да подобрят наблюдението и прилагането на ограничаването на цените на петрола и да променят законодателството за санкциите, за да премахнат вратичките, които позволяват връщането на значителни средства в бойния ковчег на Кремъл, което ги прави много по-малко ефективни. Таванът на цените на петрола трябва да бъде наблюдаван така, че ако банка извърши плащане като част от транзакция, която надхвърля тавана, това да бъде регистрирано като нарушение.

И накрая, страните, налагащи санкции, трябва да забранят вноса на петролни продукти, произведени от руски суров петрол.

mediapool.bg