Кламер БГ - Бизнес новини: Съпътстващите туризма малки бизнеси също са пред фалит

Съпътстващите туризма малки бизнеси също са пред фалит

Бизнес

|
Пон, 23 Март 2020г. 18:46ч.
Съпътстващите туризма малки бизнеси също са пред фалит

От самото начало беше ясно, че туризмът е един от най-засегнатите сектори заради пандемията от коронавируса. Съпътстващите неговата дейност бизнеси, като т.нар. "случаен превоз" и изработващите сувенири у дома, също са изправени пред фалит. Работещите в двата бранша настояват на безлихвени заеми, за да могат да оцелеят в извънредната ситуация.

За да се възпре разпространението на вируса, министърът на туризма издаде на 17 март заповед, с която забрани екскурзиите и почивките у нас до 13 април.

Туристическият сектор поиска 200 млн. лв. държавна помощ, за да може да продължи да съществува. Единствената мярка, която е предложила министър Ангелкова към момента, е да не се връщат парите за вече заявени туристически пътувания, а да се дават ваучери за бъдещо пътуване със срок до 2 години. Ангелкова освен това е оптимист, че може да има късен туристически сезон през юли и август.

Не е ясно обаче дали фирмите ще могат да издържат. По тази причина те искат част от европейското финансиране, за което има картбланш от ЕК в подкрепа за борбата и последиците с вируса, да бъде достъпно и за тях. Правителството обеща с част от недоговорените 812 млн. евро да подпомогне бизнеса през Българската банка за развитие. Към момента обаче нито правителството, нито ББР са обявили какъв е заделения ресурс и как ще бъдат подпомогнати фирмите.

Около 6000 семейства, издържащи се със "случаен превоз", са пред фалит

Т.нар. "случаен превоз" е този, който обслужва туристическите пътувания, трансфери от и до летище, както и тези на ученици и работници. Това е предимно семеен бизнес, с който се изхранват около 6000 семейства в цялата страна, каза пред Mediapool Радка Мандилова от Обединените превозвачи в туристическия транспорт.

"Ние сме във фактическа несъстоятелност, защото всички ангажименти до края на май ни бяха канселирани", каза Мандилова.

Това е причината да изпратят писмо до всички държавни институции и за апелират спешно да се вземат мерки за подпомагане на бранша, за който "никой не говори", както се изрази Мандилова. По думите й писмото е подписано от около 450 компании.

В една такава компания работят едно или две поколения, като мъжете обикновено са шофьорите на автобусите, а жените се занимават с административните дела на фирмата. Инвестицията в един нов автобус е около 450 000 евро, а такъв втора употреба около 100 000 евро. Отделно са направени инвестиции в сервиз и гараж, които са задължителни по закон.

Част от фирмите са теглили заеми, ипотекирали са собствените си домове, за да завъртят бизнеса. Сега, при липса на работа, те няма как да връщат тези кредити и са заплашени да останат на улицата, обясни Мандилова.

Без вноски към бюджета по време на кризата

Поради тези причини те предлагат "случайният превоз" да бъде освободен от вноски към бюджета за периода на кризата. Заради форсмажорни обстоятелства искат гратисен период за всички задължения към кредитните институции. Посочват, че това е предвидено в оздравителния план на Европейската комисия и тези мерки се прилагат в редица други държави.

В дългосрочен план предлагат да има стратегия за повишаване на оборотите в националния туризъм, която да се приложи след като отшуми кризата, както и европейско финансиране на сектора.

Това може да стане чрез дотиране на пътувания на ученически, студентски и пенсионерски групи, както и на хора с увреждания, на самодейни състави и ансамбли.

Предлагат още фирмите в областта на автомобилния транспорт да имат достъп до европейското финансиране.

Надомни работници: Не ни обричайте на гладна смърт

В друго отворено писмо до институциите и медиите Синдикатът на самонаетите и неформалните работници "Единство", в който членуват хора, заети с надомна работа, призовава емоционално: "Не ни обричайте на гладна смърт".

Това са хора, които работят у дома и произвеждат продукти в различни сектори - опаковки, сувенири, облекла и други. Повечето работят само за един изпълнител (цех или фабрика), обикновено за западноевропейски фирми и марки.

Те нямат трудови договори, а условията на работа им се определят едностранно от работодателите, като споразумението е устно. В момента при затворени граници, работата е силно затруднена.

Другата възможност да продадат произведената си продукция са изложенията, панаирите, летните морски курорти, но в създалата се ситуация това е невъзможно, заради наложените забрани за събиране на много хора. По тази причина те призовават за помощ, защото дори да не се заразят с COVID-19, след това ги чака "гладна смърт".

Дребни търговци: Да не плащаме наем да магазините

Дребни търговци в сферата на продажбата на дрехи, обувки и други стоки, които са наели магазини в градовете призовават правителството или парламентът да излязат с разпоредба, според която не дължат наем за магазина по времето, докато страната е в извънредно положение.

Причината - почти всички магазини са затворени, няма движение по улиците и те са поставени в невъзможност да работят.

mediapool.bg